Denník N

Putin je s Trumpom celkom spokojný. Lenže svojim sľuboval viac

Trump a Putin sa prvýkrát stretli na samite G20 v Hamburgu. Foto – AP
Trump a Putin sa prvýkrát stretli na samite G20 v Hamburgu. Foto – AP

Amerika má slabého prezidenta a to je pre Moskvu najdôležitejšie. Putin však musí ukázať silu aj smerom dovnútra.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Pád šéfa komunikácie Bieleho domu po desiatich dňoch vo funkcii je príkladom toho, prečo má Rusko z nového amerického vedenia radosť. Biely dom sa utápa v chaose, Trump je neschopný čokoľvek podstatné presadiť nielen pre odpor opozície, ale aj časti vlastnej strany. Nedokáže normálne vládnuť, osobné problémy ho zamestnávajú viac ako problémy USA a sveta. Hlavný podiel na tom má jeho povaha a poňatie vládnutia, nekompatibilné s americkým politickým systémom.

Pre Rusko, ale aj pre Čínu, Severnú Kóreu či Sýriu je to dobrá správa. Trump im môže hroziť, občas urobiť nejaké gesto, on ani jeho ľudia však nemajú čas, energiu a často ani intelektuálne schopnosti venovať sa im dôkladne a koncepčne. Trump obviňuje zo slabosti svojho predchodcu, už dlho však nikto neoslabil Spojené štáty tak ako on. Tvítovanie nie je vládnutie.

Ešte lepší než slabý a smiešny by však predsa len bol slabý, smiešny a navyše aj proruský americký prezident. Trump síce taký je, nemôže to však vo svojom postavení dať najavo, a tak za neho proruské sankcie namiesto zrušenia posilnili. Sklamaní sú najmä ruskí poddaní, ktorým ich vládca sľuboval Ameriku, ktorá sa im bude líškať a bude ich rešpektovať.

Nariadené prepúšťanie ruských zamestnancov pracujúcich pre amerických diplomatov nie je ani tak prejavom Putinovho sklamania, ako skôr odkazom domácemu publiku, že vládca je stále silný a nikto ho nemôže beztrestne ignorovať.

A to je zatiaľ asi tak všetko. Americkí diplomati to teraz budú mať ťažšie, prídu o väčšinu miestneho personálu, od kuchárov po záhradníkov, ktorí pomáhali technickému chodu ich ambasád a ďalších inštitúcií. Nejako to však prežijú. Môže to pre nich mať i pozitívny prínos. Veľká časť tohto personálu totiž pracovala pre ruskú špionáž.

Doplatia na to najmä obyvatelia Ruska, ktorí chceli do Ameriky alebo ktorým americkí diplomati akokoľvek pomáhali – víza sa budú vydávať pomalšie a napríklad na pomoc Rusom prenasledovaným režimom budú mať diplomati menej času, čo je ďalší osoh pre Kremeľ.

Na výraznejšie vyhrotenie vzťahov však ani Putin nemá dôvod. Jednoducho preto, lebo svoj hlavný cieľ už dosiahol.

Komentáre

Teraz najčítanejšie