Denník N

Najväčšia nádej pre slobodný svet? Americké médiá oslavujú Trudeaua, Kanaďania nadšenie brzdia

Justin Trudeau sa stal pre Američanov symbolom všetkého, čím ich prezident nie je. Kanadskí novinári však upozorňujú, že pohľad zahraničia na kanadského premiéra je skreslený.

Má vyhrnuté rukávy, opiera sa o stôl a odzbrojujúco sa usmieva. Titulku nového čísla magazínu Rolling Stone dopĺňa otázka „Prečo nemôže byť naším prezidentom?“

Je na nej Justin Trudeau, kanadský premiér, ktorého americké médiá označujú za „anti-Trumpa“ a často ho ponúkajú ako vzor toho, ako by sa mal správať najvyššie postavený politik v krajine.

Trudeau je vskutku opakom Donalda Trumpa – je liberál, otvorene sa označuje za feministu, podporuje práva LGBT komunity a je za to, aby Kanada pomáhala utečencom. Okrem toho je pomerne mladý, atraktívny a na verejnosti sa prezentuje ako progresívny politik novej generácie.

K novej generácii politikov síce patrí aj Trump (nikdy predtým nezastával žiadnu volenú funkciu), no na rozdiel od kanadského premiéra často čelí kritike za to, že je vulgárny, xenofóbny a neohrabaný pri stretnutiach so svojimi kolegami zo zahraničia.

Trumpovi v súčasnosti dôveruje len 37,8 percenta Američanov a podľa prieskumov je v USA populárnejší práve Justin Trudeau. Prieskum však ukázal aj to, že polovica obyvateľov USA Trudeaua vôbec nepozná.

Je za jeho úspechom iba dobré PR?

Rolling Stone o kanadskom premiérovi píše ako o hviezde zo severu a najväčšej nádeji pre slobodný svet. V dlhom profile oslavuje najmä jeho otvorenosť, liberálnosť a všetko, čo ho odlišuje od Donalda Trumpa.

„Rozpráva pokojným hlasom. Jeho tmavé vlasy majú prirodzenú farbu. Doma ho čaká očarujúca manželka a tri fotogenické deti, ktoré ešte nie sú dostatočne staré na to, aby mu na samite G20 zohrievali miesto alebo aby sa zaplietli do špionážneho škandálu,“ uvádza magazín narážajúc na amerického prezidenta.

Obálka, na ktorej je kanadský premiér, však priniesla

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie