Denník N

Tajné dohody nemeckého autopriemyslu

Novovyrobené autá nemeckej automobilky Volkswagen AG v Emdene. Foto – TASR/AP
Novovyrobené autá nemeckej automobilky Volkswagen AG v Emdene. Foto – TASR/AP

Napriek vrave okolo naftových motorov boli kartely dlho základnou súčasťou nemeckého spôsobu, ako robiť biznis.

Autor je komentátor Bloomberg View

Najnovší pokus prerušiť impozantné volebné vedenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej nemúdro stavia na to, že Nemci zabudnú na signifikantnú časť svojej histórie.

Tri veľké nemecké automobilky – Volkswagen, Daimler a BMW – sú obvinené, že tajne spolupracovali na desiatkach vecí súvisiacich s technológiou ich výrobkov. Údajne sa okrem iných záležitostí, ktoré vyvolávajú celonárodné pobúrenie, dohodli aj na tom, že nádoby na naftovú výfukovú kvapalinu budú príliš malé na to, aby efektívne čistili splodiny z naftových motorov.

Ukáže, že to má pod kontrolou

Väčšina Nemcov sa dnes stavia za zákaz dieselových áut, ktoré nezodpovedajú moderným emisným štandardom, a väčšina tiež hovorí, že automobilový priemysel, ktorý bol až donedávna pilierom národnej pýchy, už nie je dôveryhodný. V stredu sa majú šéfovia odvetvia zúčastniť na „dieselovom samite“, ktorý zvolala vláda, aby hľadala riešenie.

Je to súčasť Merkelovej predvolebnej stratégie, hoci ona sama sa na ňom nemá zúčastniť. Jej rivali, zvlášť Zelení a sociálni demokrati, tvrdia, že doteraz bola k šéfom odvetvia príliš prítulná, čo ju robí zraniteľnou pre zdanlivo nekonečný prúd škandálov v tomto sektore. Aby si mohla udržať svoj dvojciferný náskok v predvolebných prieskumoch, kancelárka potrebuje ukázať, že má veci pod kontrolou.

Návrh výrobcov, že dajú do poriadku softvér, bol odmietnutý a tak sa zdá byť zákaz starých dieselov dosť pravdepodobný. Zvlášť po piatkovom rozhodnutí štutgartského súdu, ktorý podporil požiadavku jednej environmentálnej skupiny na zákaz dieselov v centre tohto mesta.

Iné nemecké mestá zrejme budú nasledovať, ak vyššie súdy toto rozhodnutie podporia. Ale Merkelovej vláda pravdepodobne neprijme žiadne drastické opatrenia, ktoré by odradili výrobcov automobilov, aby ďalej spolupracovali. Dôvod je jednoduchý: tak to Nemci robia bez ohľadu na to, aký krik okolo toho jej oponenti robia.

Bismarckove kartely

V roku 1942 napísal Henrich Kronstein, prominentný nemecký právny teoretik, ktorý ušiel pred perzekúciou do Spojených štátov, dva články o vzniku nemeckých kartelov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie