Denník N

V USA po prvý raz editovali ľudské embryo. Nehráme sa na Boha, vraví bioetik

Editovanie genómu. Foto – Fotolia
Editovanie genómu. Foto – Fotolia

Na Slovensku sú umelo vyvolané zmeny v ľudských génoch, ktoré by sa prenášali na budúce potomstvo, zakázané. Vyplýva to z Dohovoru o ľudských právach a biomedicíne, ku ktorému sme pristúpili v roku 1998.

Vedci v Spojených štátoch úspešne editovali genóm ľudských embryí, aby napravili mutáciu, ktorá spôsobuje závažné ochorenie srdca. Štúdia vyšla v stredu v prestížnom časopise Nature.

Výskumníci použili metódu, ktorá má odborný názov CRISPR/Cas9. „Ide o lacnú, ľahko použiteľnú, efektívnu a mimoriadne presnú novú technológiu na zmenu genetickej informácie uloženej v DNA organizmov,“ povedal v minulosti pre Denník N bioetik Peter Sýkora.

Expert pracuje ako riaditeľ Centra pre bioetiku Katedry filozofie a aplikovanej filozofie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Bioetika je odvetvím aplikovanej etiky a zaoberá sa otázkami ako sú potrat, eutanázia či klonovanie.

Vedie k náhlym úmrtiam

V novej štúdii z magazínu Nature sa vedci zamerali na mutácie v géne MYBPC3, ktoré sú zodpovedné za asi 40 percent prípadov hypertrofickej kardiomyopatie.

Ide o stav, pri ktorom dochádza k zhrubnutiu steny srdca človeka. Ochorenie postihuje jedného človeka z 500 a môže viesť k náhlej smrti na srdcovú zástavu.

„Hovoríme o dominantnej mutácii,“ vraví bioetik Sýkora a pokračuje: „Ak je gén dominantný, znamená to, že stačí, ak dieťa zdedí jednu kópiu zmutovaného génu, aby sa u neho prejavila choroba. V prípade, že je gén naopak recesívny, choroba sa prejaví iba vtedy, ak dieťa zdedí zmutovaný gén od matky aj otca.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie