Denník N

Kaliňák na súde s Rybaničom nebol, no bloguje, pojednávanie je neverejné

Vpravo Filip Rybanič, vľavo Jozef Rajtár. Foto – TASR
Vpravo Filip Rybanič, vľavo Jozef Rajtár. Foto – TASR

Rybanič na súde ráno odmietol vypovedať. SaS aj jeho obhajkyňa Eva Mišíková tvrdia, že polícia získavala dôkazy proti poslaneckému asistentovi nezákonne.

Na bratislavskom súde v Petržalke sa začalo pojednávanie s Filipom Rybaničom, asistenom poslanca SaS Jozefa Rajtára. Rybaniča súdia za to, že si ako zamestnanec Tatra banky pozrel účty Roberta Kaliňáka, Jána Počiatka, Mariána Kočnera a Ladislava Bašternáka.

Súd na začiatku pojednávania rozhodol, že pojednávanie bude neverejné. Požiadala o to Tatra banka s vysvetlením, že ide o záležitosti, ktoré sa týkajú bankového tajomstva.

„Súd má na to právo, ale nesúhlasím s tým, ide o vec verejného záujmu,“ komentoval to poslanec SaS Jozef Rajtár.

Ráno predniesol prokurátor obžalobu, následne mal vypovedať Filip Rybanič. Ten využil svoje právo obvineného nevypovedať. Novinárom povedal, že sa cíti nevinný.

Video: Rybaniča začali súdiť, Kaliňák neprišiel
autorka: Martina Koník

Kaliňák neprišiel, ale bloguje

Minister vnútra Robert Kaliňák v procese vystupuje ako svedok-poškodený. Na súd dnes ráno neprišiel, napísal však blog s názvom Deň, keď Rajtár zradil svojho Filipa, kde celý prípad komentuje.

Kaliňák na svojom Facebooku hovorí, že ho súd dnes ako svedka nepredvolal, informovali ho len o vytýčení pojednávania.

Názov blogu je jasný odkaz na starší Rajtárov blog Noc, keď zobrali Filipa, v ktorom opisuje podozrivé okolnosti Rybaničovho vypočúvania.

„To, čo sa okolo prípadu deje, sa musí každému zdravo uvažujúcemu človeku javiť ako absurdné,“ píše Kaliňák. „Neviem, či autori týchto bludov zaspali v 50. rokoch minulého storočia, ale vykresľovať ma ako všemohúceho ministra, ktorý vie ovplyvniť vyšetrovateľa, prokurátora a sudcu, je fraška, zhmotnenie postfaktuálnej doby vo svojej najtupejšej podobe.“

Minister vnútra v blogu tvrdí, že Rybaniča riadil poslanec Rajtár. „Asi len najväčší rojko si myslí, že pán Rybanič, ktorý v tom čase už bol poslaneckým asistentom Jozefa Rajtára, konal na svoj vlastný popud. Pán Rajtár požiadal svojho asistenta a zamestnanca, aby sa nabúral do môjho účtu a aby tieto informácie neskôr mohol použiť v politickom súboji.“

Minister vnútra si myslí, že v skutočnosti by mal ísť pred súd aj Rajtár. „Ak by bol pán poslanec Rajtár aspoň trochu chlap, tak ako sa to snaží prezentovať na svojich tlačových besedách, už dávno sa postaví pred verejnosť a zoberie to na seba. A povie, že Filip Rybanič to urobil na jeho žiadosť.“

SaS: Dôkazy získali nezákonne

SaS si dala vypracovať právnu analýzu, podľa ktorej tvrdí, že vyšetrovateľ nemal ani jeden zákonne získaný dôkaz, ktorý by skutok potvrdil.

Rajtár tvrdí, že aj domová prehliadka u Rybaniča bola protizákonná a príkaz nebol zákonne odôvodnený. „Filipovi tiež nezákonne zhabali zariadenia, aj môj poslanecký počítač, a niekoľko týždňov ich držali na polícii. Spracovával ich znalec, ktorý môže posudzovať iba hardvér, a nie softvér,“ vymenúval Rajtár. Počítače, mobily a USB kľúče im polícia vrátila nefunkčné.

Rajtár hovorí, že z jedného telefónu si vyšetrovatelia vybrali komunikáciu a pomýlili si odosielateľa SMS správ. „Vytvorili si príbeh, že niekto z pozadia riadi Filipa. Predvolali si človeka, ktorý s prípadom nemal nič spoločné, a po jeho vypočutí bolo jasné, že sa vyšetrovatelia pomýlili.“

Rajtár tvrdí, že predošlý prokurátor Bystrík Palovič ml. postavil obvinenie na vlastných úvahách a prepojeniach. Palovič z prípadu odišiel po upozornení, že býva v byte, ktorý postavil Bašternák.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie