Denník N

Zahalená žena so zmrzlinou, rodina na Liptovskej Mare. Kotlebovi priaznivci šíria fotky moslimov na Slovensku

Za posledný týždeň sa v skupine fanúšikov Kotlebovej strany objavili tri rôzne fotky, na ktorých majú byť moslimovia.
Za posledný týždeň sa v skupine fanúšikov Kotlebovej strany objavili tri rôzne fotky, na ktorých majú byť moslimovia.

Kotlebov poslanec Uhrík má pre tajné fotografovanie moslimov na Slovensku pochopenie. Podľa neho to môže byť prevencia voči utajenému dovozu neprispôsobivých cudzincov.

Averzia voči moslimom na Slovensku nabrala nový rozmer. Niektorí Kotlebovi fanúšikovia šíria fotografie moslimov, ktorých tajne vyfotografujú na Slovensku. Pridávajú ich do facebookovej skupiny Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá má takmer 29-tisíc členov. Pod takýmito zábermi sa množia nadávky a hysterické komentáre.

Rozbehlo sa to už minulý piatok, ešte niekoľko dní pred tým, ako sa Facebookom šírila fotografia moslimky v burkinách z popradského aquaparku. Status, že bratislavská hlavná stanica je „momentálne preplnená moslimami“, zverejnil užívateľ Facebooku pod menom Matúš Táby. V diskusii sa následne objavil rozmazaný záber troch černochov čakajúcich v hlavnom vestibule.

V pondelok pridal muž s prezývkou Majo Lo fotografiu moslimskej rodiny, ktorá si v košickom obchodnom centre kupuje zmrzlinu. „Už sa to tu zbiera,“ napísal. Deň nato uverejnil užívateľ Adam Nemček momentku moslimskej rodiny, ako nastupuje do loďky. Pripísal, že ju odfotil „fanúšik“ na Liptovskej Mare.

Popritom v skupine zdieľali aj fotografiu z popradského aquaparku, ktorú uverejnila nacionalistická facebooková stránka „Hrdí vlastenci, hrdí Slováci“.

Desiatky ľudí sa následne v diskusiách predháňali v tom, kto vulgárnejšie celý výjav okomentuje alebo rovno napíše, že by ich hneď zmlátil. Z fotografií nevyplývalo, že by moslimovia robili čokoľvek problémové alebo neštandardné.

Vo všetkých prípadoch mohlo ísť o turistov z iných krajín, totožnosť týchto osôb nie je vôbec známa. Diskutujúcich pobúrilo už to, že vidia moslima na Slovensku.

Uhrík: dobre robia

Poslanec a hovorca ĽSNS Milan Uhrík tvrdí, že má pre zdieľanie takýchto fotiek pochopenie. „Podľa mňa ľudia na Facebooku dobre robia. Treba to priebežne sledovať, lebo inak sa môže stať, že niekto nám sem tajne alebo pod rôznymi falošnými zámienkami nanosí desaťtisíce neprispôsobivých moslimov. A potom jedného dňa zrazu zistíme, že sme už len hosťami vo vlastnej krajine. Vtedy už bude neskoro nariekať,“ odpísal Uhrík Denníku N.

Zároveň dodal, že na príspevky v skupine nesúcej názov i logo ĽSNS vedenie strany nemá žiadny dosah. Podľa Uhríka ide len o súkromnú iniciatívu sympatizantov Kotlebu. „Túto stránku nespravuje nikto z vedenia ĽS Naše Slovensko a ani nereprezentuje oficiálne postoje strany. Ja osobne ju z časových dôvodov ani nesledujem.“

Hoci averzia voči moslimom sa začala stupňovať už pred dvomi rokmi po prepuknutí migračnej krízy a následných teroristických útokoch v západnej Európe, doteraz sa prejavovala zdieľaním protimoslimsky ladených článkov, prípadne vulgárnymi komentármi v diskusiách.

„Aktivity typu „vyfoť si svojho moslima“, ktoré by vychádzali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie