Keď vás trafí guľka do vesty, je to ako brutálny úder tyčou

Bývalý majster sveta medzi snajpermi Daniel Pelíšek „prešiel na druhú stranu“ a dnes vlastní firmu na výrobu nepriestrelných viest a balistiky

Foto N – Tomáš Forró

Bývalý slovenský snajper, dnes špecialista na nepriestrelné vesty tvrdí, že slovenská legislatíva ohrozuje životy členov našich silových zložiek. Normatívne balistické tabuľky vraj nezohľadňujú dnešnú realitu a používanie neporovnateľne silnejších projektilov.

Čo sa deje s ľudským telom pod nepriestrelnou vestou, keď ju zasiahne projektil?

Všetko záleží od zbrane a najmä munície, a samozrejme od typu vašej ochrany. No ak nosíte aj úplne základnú balistickú ochranu, ako je kategória IIIA, a niekto do vás vystrelí povedzme zbraňou Magnum, čo je veľmi silný kaliber, projektil vám pravdepodobne spôsobí devastačné poranenia, krvnú zrazeninu a poláme vám rebrá. Ale je vysoko pravdepodobné, že to prežijete. A to je práve dilema balistiky – či dostanete šancu navyše, alebo nie. Pocitovo si takýto „zážitok“ môžeme najlepšie predstaviť ako výnimočne brutálny úder päsťou alebo tyčou. Projektil má vysoké prierezové zaťaženie, no mýty, že vás to po zásahu „odhodí“, ako to vidíme vo filmoch, sú absolútne nesprávne. Samotná energia po zásahu tela je porovnateľná so spätným nárazom pištole alebo pušky na telo strelca, hoci viac koncentrovaným v jednom bode.

Skúsili ste to na vlastnej koži?

Áno. Naše produkty sme testovali aj takto, hoci v tejto komunite to nie je považované za veľmi profesionálne. Testovanie inými spôsobmi prináša oveľa presnejšie výsledky, ale samozrejme, keď klient vidí, že do vás strelia a nič sa vám nestane – to má obrovský psychologický efekt. Robili sme to ale skôr na začiatku, keď sme museli presvedčiť najmä neodborníkov, že sme spoľahliví.

Prešli ste kariéru od policajného ostreľovača k výrobcovi nepriestrelných viest – možno to pochopiť tak, že erárne vesty v slovenskej polícii neboli dosť bezpečné?

V policajnom zbore som skôr pochopil istý nepríjemný technický rozpor medzi teóriou a praxou. Na jednej strane sa učíte tabuľky prieraznosti strely, materiálov a podobne, podľa ktorých sa vyrába balistická ochrana. A potom máte prax, v ktorej s takou vestou vybehnete do akcie a zabije vás projektil, ktorý vôbec neskonštruovali podľa tých noriem v tabuľkách.

Práve preto sa mi zdá, že ste neodpovedali na druhú časť otázky.

Poviem to diplomaticky. Na Slovensku máme zákon o verejnom obstarávaní, ktorý i v tejto oblasti funguje veľmi zvláštne. Jediným kritériom výberu víťaza má byť cena, tu však ide o život a dvojnásobne platí, že za málo peňazí dostanete málo muziky. Naše zákony vôbec nezohľadňujú užívateľské skúšky a ďalšie praktické aspekty, ktoré je pri výbere výrobkov balistickej ochrany jednoducho nevyhnutné brať do úvahy – samozrejme, okrem ceny a tých nešťastných tabuliek. Jasné, že producenti nábojov povedzme v Rusku alebo v Číne často neberú tabuľky do úvahy. Ich produkty majú predsa zabíjať ľudí čo najefektívnejšie.

Je to teda tak, že naše silové zložky za každú cenu nakupujú čo najlacnejšie, bez ohľadu na nižšiu kvalitu?

Ku kvalite výrobkov, aké používajú, sa nebudem vyjadrovať. Naposledy nakúpili to, čo bolo najlacnejšie vysúťažené v tendri. Vyhrala ho česká firma a už našim policajtom postupne dodáva vesty. Presne v tom istom čase sa české ministerstvo vnútra súdi s rovnakou firmou o zlú dodávku balistických ochranných prostriedkov.

Foto N – Tomáš Forró

 Daniel Pelíšek

Pracoval ako ostreľovač v špeciálnych jednotkách slovenskej polície, v roku 2006 sa stal majstrom sveta v prestížnych pretekoch snajperov. Po odchode z polície začal vyvíjať inovatívne technológie do nepriestrelných viest a inej balistickej ochrany. Jeho slovenská firma War Defender sa stala špičkou v celom odvetví a vyrába ich pre špeciálne policajné a vojenské jednotky na celom svete.

Vy sa nesnažíte získať na Slovensku štátne zákazky?

Samozrejme sa snažíme, nie sme však schopní zaujať povedzme ministerstvo vnútra, ktoré pri obstarávaní zvažuje len cenu. Pokiaľ je toto jediným kritériom, nie sme konkurencieschopní.

Ako ste potom prerazili vo svete?

Išli sme do toho od začiatku s tým, že sa budeme orientovať na tých najlepších, teda na špeciálne jednotky, a takisto nie na masovú produkciu, ale na produkty dôkladne prispôsobené danej jednotke. Ich potreby bývajú veľmi rôznorodé vzhľadom na prostredie v časti sveta, kde operujú, a na to, aké plnia úlohy. Ďalšia vec je rozdiel medzi teóriou a praxou, ktorý som spomínal. Na západe sa veľa producentov riadi americkými normami, hoci nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia vo väčšine sveta naďalej bojujú hlavne starými dobrými kalašnikovmi či ostreľovacími puškami Dragunov. Do oboch zbraní sa používa množstvo rôznych typov munície. Tá sa vôbec nemusí správať tak, ako to predpokladajú zaužívané balistické normy. Isté konfigurácie týchto zbraní a projektilov majú napríklad na najrozšírenejšiu triedu balistickej ochrany kategórie IV absolútne devastačné účinky. Na vysvetlenie, pri balistike sa meria tzv. trauma – priehyb, ktorý vznikne po zasiahnutí balistiky projektilom. Je to jeden z atribútov, ktoré určujú jednotlivé triedy ochrany. My vyvíjame balistiku zameranú práve na ruské kalibre a hľadáme rovnováhu medzi jej ochrannými vlastnosťami, hmotnosťou a cenou. Vždy pritom rátame s najhoršou alternatívou projektilov, aké môžu byť v obehu. Presne takto rozmýšľajú aj špeciálne jednotky.

Vyvíjate balistiku aj pre civilov?

Jasné. Je to oblasť o to zaujímavejšia, že pre teroristické útoky či taktiky hybridnej vojny začínajú splývať rozdiely medzi bojovými a civilnými hrozbami. Dnes sa bojové scenáre neraz odohrávajú na uliciach civilného mesta, alebo naopak ľudia v civilnom oblečení bojujú proti armáde. Uvedomujú si to aj silové zložky, ktoré napríklad pre policajtov čoraz častejšie objednávajú ochranu na ťažšie zbrane, aké používajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |