Fico: Mňa vôbec nezaujíma názor nejakého úradníka, R2 sa bude stavať

Politici kritizovali útvar Hodnoty za peniaze, ale nič konkrétne sa v plánoch na R2 nezmenilo.

Robert Fico. Foto – tasr

Koaliční lídri sa zhodli na tom, že minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) má ďalej pripravovať výstavbu rýchlostnej cesty od Zvolena do Košíc (R2) tak, ako sa to píše v programovom vyhlásení vlády.

„Očakávam (…), že stavba bude pokračovať tak, ako sme to navrhli v programovom vyhlásení vlády,“ povedal premiér Robert Fico po zasadnutí koaličnej rady.

Má to byť odpoveď vládnej trojky na návrh analytického útvaru Hodnota za peniaze, že by sa oplatilo debatovať o tom, či sa nedá južnému regiónu pomôcť aj skôr a efektívnejšie. Na debatu mohlo byť v niektorých častiach vylepšovanie parametrov aktuálnej cesty, jej rozširovanie či výstavba rýchlostnej cesty v polovičnom profile, to znamená s jedným pruhom pre každý smer.

„Mňa vôbec nezaujíma názor nejakého úradníka,“ povedal Fico.

Projekt Hodnota za peniaze sa spomína aj vo vládnom programe.

Béla Bugár (Most-Híd) chápe výsledky dohody tak, že už žiadne spomalenie v príprave a výstavbe R2 nepríde. Pripomenul, že sa už robili ústupky na Soroške, kde má byť nakoniec tunel s jedným pruhom pre každý smer a že pri Kriváni sa škrtla drahá estakáda.

„Žiadne spomalenie ani zastavenie nebude,“ vyhlásil Bugár s tým, že minister dopravy Árpád Érsek môže vziať do úvahy pripomienky. „Je to v rukách pána ministra,“ rečnil Bugár.

Vo vládnom programe sa píše, že „v záujme vlády bude pokračovať aj vo výstavbe južného ťahu R2 medzi mestami Zvolen a Košice“.

Zdroj: NDS, čierne úseky sú hotové, zelené plánované, červené rozostavané.

Debatu o ceste R2 doviedol na úroveň koaličnej rady Bugár po tom, ako prišla reč na Sorošku. Vtedy vycestoval podporiť protestnú blokádu do Rožňavy (Most-Híd tam získal 16,8 percenta vo voľbách), ktorú na Soroške zorganizovali aktivisti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Drahé a meškajúce diaľnice

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |