Denník N

Nechcela len folklór, guláš a pivo. Vo svojej dedine to vymyslela inak a funguje to už šesť rokov

Akcií, ako je festival Atmosféra a mladých ľudí, ktorí za nimi stoja, potrebuje Slovensko čo najviac.

Najstaršia zmienka o tejto dedine je z roku 1246. Tomu sa už povie história. No históriu už má aj akcia, ktorá sa tam tento víkend koná šieste leto. Jej zakladateľkou bola stredoškoláčka a to je len prvá z pozoruhodností festivalu Atmosféra.

Lebo medveď

„Prvý augustový víkend by si mal byť v Hontianskych Nemciach. Na Viniciach. Prečo? No lebo medveď,” odkazuje nezvyčajná kampaň. Ružovočierny plagát s kresbou usmievajúceho sa medveďa v slnečných okuliaroch a so slúchadlami na ušiach sa dá len ťažko prehliadnuť, no tento festival ponúka niečo úplne iné než lokálnu exotiku v dobrom aj v zlom.

Atmosféra je dielom Grétky Pavlovovej. Dievčaťa, ktoré sa tu narodilo, dnes žije v Bratislave, kde nabrala kontakty a skúsenosti ako produkčná kultúrneho centra KC Dunaj a pracovala aj ako stage manažérka jedného z pódií na Pohode.

Svoj vlastný festival sa rozhodla robiť na strednej, keď dostali zadanie na mimoškolskú činnosť. „Chcela som urobiť niečo akčné, podujatie pre celé rodiny, na ktoré môžete zobrať rodičov aj starých rodičov. Moja hlavná myšlienka je priniesť kultúru, ktorá nie je podávaná cez komerčné rádiá a televízie, a ukázať nové druhy umenia,“ hovorí.

Prvé dva ročníky boli v kultúrnom dome, potom na futbalovom štadióne a dnes na lúke. Odvtedy sa pravidelne na prelome júla a augusta vracia domov, aby pripravila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie