Denník N

Škandál s eurofondmi je podľa Európskej komisie vážny, poslala nám varovný list

Foto – TASR
Foto – TASR

Minister školstva Plavčan obišiel vicepremiéra Petra Pellegriniho, sporné výzvy vypísal deň pred zriadením jeho úradu.

Keď po koaličnej rade vo štvrtok premiér Robert Fico a predseda SNS Andrej Danko hovorili o tom, ako vyriešia škandál s eurofondmi, zrejme už vedeli, že na Slovensko mieri z Európskej komisie takzvaný varovný list (warning letter). Tým komisia žiada, aby sme preverili výzvy na vedu, ktoré sú posledné tri týždne v médiách. To, že komisia poslala varovný list, potvrdilo Denníku N viacero zdrojov z prostredia komisie a inštitúcií, ktoré sa eurofondmi zaoberajú.

O liste od komisie premiér po rokovaní koaličnej rady nehovoril, ale sťažoval sa, že Brusel berie „ako hotovú vec“ to, ako o prípade informujú slovenské médiá. Viackrát zopakoval, že rokovanie koaličnej rady bolo dlhodobo vopred plánované a že s návrhom na riešenie prišiel predseda SNS Andrej Danko.

Video: Ako koaličná trojka podržala Plavčana a nadávala na kritické články
autorka: Martina Koník

Veľký problém

„Ak poslali varovný list, indikuje to veľký problém,“ hovorí opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO), ktorá v minulosti v Európskej komisii pracovala. Varovné listy podľa nej Európska komisia neposiela len tak a musí byť na to dobrý dôvod.

Európska komisia v piatok na otázky ohľadne varovného listu neodpovedala. Komisia však bežne nekomentuje, keď niektoré krajiny napomína.

Na otázky o varovnom liste neodpovedalo ani ministerstvo školstva. Jeho hovorkyňa Ivana Skokanová v piatok napísala, že vie odpovede na otázky Denníka N poslať až v pondelok.

V piatok na otázky nereagoval ani Úrad vlády.

Peniaze nám nateraz nevyplatia

Hodinu a pol po začiatku štvrtkovej tlačovej konferencie koaličných lídrov vydala komisia oficiálne stanovisko. Oznámila v ňom dve vážne veci: vo výzve na strategický a dlhodobý výskum a aj pri výzve pre podniky nebude preplácať peniaze a to, že s prípadom sa obrátila na vlastných vyšetrovateľov Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF), aby to celé preveril.

Brusel zároveň napísal, že v ten deň o svojom postupe informoval aj slovenské orgány. Je teda vysoko pravdepodobné, že túto informáciu dostali slovenskí politici skôr ako novinári, ešte pred poobedňajším rokovaním koaličnej rady.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Eurofondy v školstve

Teraz najčítanejšie