Denník N

Fico a Danko nič neriešia, Brusel je dni pred nimi

Premiér sa tvári, že má situáciu s eurofondmi pod kontrolou. V skutočnosti v nich SNS urobila bordel.

Premiér Robert Fico sa tvári, že vyriešili kauzu eurofondov na vedu. Presviedča, že predseda SNS Andrej Danko razantne zasiahol a prišiel s návrhom, aby minister školstva Peter Plavčan zrušil eurofondy v problematickej výzve za 300 miliónov eur. V skutočnosti v tom čase už vedeli, že ich peniaze zastavila Európska komisia a oni sa len snažili zahrať divadlo. Nevyšlo.

Eurofondy sa za Ficových vlád rozkrádajú dlhodobo a systematicky. SNS a Plavčan to dotiahli na úroveň, že nás Európska komisia musí varovať. V preklade to znamená, že je to horšie ako obyčajne, keď nevieme vysvetliť, ako sa peniaze rozdeľujú, prečo ich dostávajú firmy, ktoré neponúkli najlepší projekt a prečo si v jednotlivých projektoch účtujú peniaze za vymyslené analýzy. Varovanie hovorí, že celá výzva smrdí. Lebo je od začiatku nastavená tak, aby peniaze tiekli k vyvoleným a nie na vedu a výskum.

Premiér Fico apeluje na médiá, aby boli zodpovedné, lebo komisia podľa neho rozhoduje na základe novinových článkov. Je to prinajmenšom nediplomatické, ale hlavne smiešne. Bordel, ktorý organizuje v jeho vláde SNS, vidieť aj z Bruselu. Komisia pravdepodobne číta články o podvodoch, ale vzápätí si bez emócií pýta od ministerstiev vysvetlenie. Problém nie je v momente, keď Komisia číta, ale vtedy, keď jej Ficovi ministri nevedia podozrenia vysvetliť.

Takže trochu toho žiadaného džihádu: Fico, Danko a Plavčan už nevedia hanbu s eurofondmi vyriešiť. Fico má iba obmedzené možnosti, ako docieliť to, aby ich Komisia brala vážne a nerozhodovala o eurofondoch za nich.

Prvou je pokus nad Plavčana a podobných postaviť Petra Pellegriniho. On môže zapchať najväčšie diery a Komisii opakovať, že teraz to už bude lepšie, lebo on to nedovolí. Nie je náhoda, že Plavčanovi ľudia svoju výzvu vypísali hodiny pred momentom, keď by už museli čakať na schválenie od Pellegriniho.

Druhou je zobrať celé ministerstvo školstva SNS. Len vymeniť Plavčana nestačí, to by mal Fico vedieť minimálne od čias nástenky, keď každý nový minister za SNS situáciu zhoršoval. Nemusí to ešte znamenať rozpad koalície. Školstvo a veda by totiž mali byť aj pre Fica a jeho koalíciu mimoriadnou záležitosťou. Tu nejde len o eurofondy, tu ide aj o našu budúcnosť, akokoľvek pateticky to znie.

Musí to byť strašný pocit, keď vám úradníci z Bruselu hovoria, čo môžete a nemôžete, čo viete a hlavne, čo neviete robiť. Musí to byť strašný pocit, keď sa doma chcete tváriť, že aj uprostred leta máte situáciu pod kontrolou, ale v skutočnosti nestíhate ani sledovať, ako sa vám to pobabralo. Musí to byť strašný pocit, keď sa bojíte urobiť to, čo nahnevá Danka.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Eurofondy v školstve

Komentáre

Teraz najčítanejšie