Po prázdninách ste na rade. Poľská vláda chce vytlačiť z médií zahraničných vlastníkov

Politici vládnej strany Právo a spravodlivosť sa už týždne netaja tým, že by chceli médiá v krajine „repolonizovať“. Nový zákon sa dotkne najmä televízie TVN so spravodajským kanálom, ktorý je kritický voči Kaczyńského strane.

Protivládne demonštrácie v Poľsku. Foto – TASR

V polovici júla Jonasz Jasnorzewski, reportér poľského servera Onet.pl, zastavil poslankyňu vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), Krystynu Pawłowiczovú. Spýtal sa jej, prečo sa PiS tak ponáhľa so spornou reformou súdov, ktorá vyvolala vlnu demonštrácií.

Poľská vláda sa ju totiž snažila pretlačiť cez parlament ešte cez prázdniny. Nakoniec jej zámer stopol prezident Andrzej Duda, ktorý časť zákonov, pomocou ktorých by vláda napríklad mohla obsadiť najvyšší súd, vetoval.

„Všetko je podľa pravidiel,“ vysvetľovala poslankyňa reportérovi. „Počas prázdnin musíme dať do poriadku spravodlivosť (…), po prázdninách príde rad na vás, lebo ste klamári,“ dodala. (V poľštine: „Po wakacjach weźmiemy się za was! Bo jesteście kłamczuchy.“)

Poslankyňa neskôr vravela, že s reportérom len žartovala a on jej výrok prekrútil. Poľské médiá si však naň opäť spomenuli koncom minulého týždňa, keď sa na verejnosť dostali plány

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kaczyńského Poľsko

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |