Denník N

Slovenskí vedci zo zahraničia: Aj by sme sa vrátili, ale pri takýchto škandáloch to nejde

Minister Plavčan. Foto – TASR
Minister Plavčan. Foto – TASR

Slovenskí vedci v zahraničí vyjadrujú podporu kolegyniam a kolegom na Slovensku. Nechceme sa len nečinne prizerať netransparentnému rozdeľovaniu eurofondov určených na vedu a výskum, odkazujú.

Slovenskí vedci, ktorí pôsobia v zahraničí, so znepokojením sledujú správy o podozrivom prerozdeľovaní eurofondov určených na rozvoj slovenskej vedy. Prekáža im aj laxný prístup čelných predstaviteľov vlády.

Preto spísali iniciatívu na podporu rozvoja slovenskej vedy Nie je nám to ukradnuté!. Zatiaľ ju podpísalo viac ako sto slovenských vedkýň a vedcov v zahraničí a na Slovensku.

Mrhanie peniazmi

Dominika Hroššová zo švédskeho Karolinska Institutet, kde pôsobí na katedre onkológie a patológie, je pod iniciatívou podpísaná ako prvá. Pre Denník N povedala, že iniciatíva vznikla spontánne v úzkom okruhu ľudí.

„Mali sme potrebu ozvať sa k tejto kauze, lebo ju vnímame ako neskutočné mrhanie obrovskými peniazmi, ktoré slovenská veda tak zúfalo potrebuje. Sme radi, že mnoho našich kolegov v zahraničí, ale aj doma na Slovensku, sa rozhodlo podporiť nás a postaviť sa za snahu o transparentnosť a efektívnosť vo financovaní vedy,“ vraví Hroššová.

Vedkyňa hovorí, že v nej kauza vzbudzuje pocity obrovského hnevu a frustrácie. „Neverila som, že až toto je možné. Nikto za to nenesie zodpovednosť a nakoniec sa to zahrá dostratena ako vždy, všetci zostanú na svojich miestach a nič sa nezmení. Toto pôsobí veľmi deštruktívne na spoločnosť, dáva to ľuďom pocit, že každá snaha je márna, a prehlbuje to podporu extrémnych ‚riešení‘.“

Je podľa nej načase, aby sa začali ozývať ľudia s koncepčnými riešeniami a poukazovali na veci, ktoré nie sú v poriadku.

Dominika Truban, ktorá pracuje na klinike v Jacksonville na Floride a venuje sa výskumu liečby Parkinsonovej choroby, o vzniku iniciatívy povedala: „List vyšiel na stránke zijemvedu.sk, ktorá vznikla v novembri. Jej hlavnou úlohou je spájať slovenských vedcov, ktorí pracujú v zahraničí a doma. Nápad spraviť iniciatívu vznikol minulý týždeň a v nedeľu sme začali zbierať prvé podpisy.“ 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Eurofondy v školstve

Teraz najčítanejšie