Denník N

Fico sľúbil vyššie platy učiteľom, výskumníkom na vysokých školách ich však nedá

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vedeckí a výskumní pracovníci na univerzitách vyučujú, vedú záverečné práce a robia vedu rovnako ako pedagógovia. Zvyšovanie platov, ktoré ministerstvo chystá pre učiteľov, sa ich však netýka.

Igor Šurina je výskumným pracovníkom na Slovenskej technickej univerzite na Oddelení dreva, celulózy a papiera.

„Prednášam študentom, mám s nimi semináre, vediem bakalárske, diplomové a dizertačné práce doktorandov. Okrem toho, že vediem výskumné projekty, robím aj to, čo robia aj niektorí učitelia,“ hovorí Šurina.

Vláda rozhodla o tom, že platy učiteľov od materských po vysoké školy stúpnu od septembra 2017 o šesť percent. A potom aj v septembri 2018, 2019 a v januári 2020. Ministri toto zvýšenie odobrili pod podmienkou, že odbory sa zaviažu neštrajkovať do roku 2020; odbory sú spokojné a čaká sa len na ich odpoveď, či sa vopred vzdajú protestov.

Vláda ani odborári pri tom nemysleli na veľkú skupinu ľudí na vysokých školách. Vedecko-výskumných zamestnancov sa toto rokovanie netýkalo.

Majú nižšie platy a aj rastú pomalšie

Martin Kuruc z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave začínal ako pedagogický zamestnanec, ale pred štyrmi rokmi sa z neho stal výskumný pracovník.

Hlavnou úlohou výskumných pracovníkov je podľa neho písanie vedeckých článkov, publikovanie, písanie žiadostí o granty a sledovanie projektových výziev.  „Ale aj pedagógovia robia vedu a žiadajú o granty. A keď potrebujú pomôcť s učením, vezmem si viac hodín,“ hovorí Kuruc.

Kuruc však tvrdí, že mu pozícia výskumníka vyhovuje. „S grantmi sa mi darí. Navyše sa mi zdá, že mám väčšiu slobodu. Nechcel by som napríklad viac učiť.“

Podľa jeho slov sa im navyše fakulta pravidelne snaží výšku platu dorovnávať  s učiteľmi.

„Už keď sa prvý raz zvyšovali platy učiteľom o šesť percent, viacerí vedeckí pracovníci sme sa pýtali, či sa to bude týkať aj nás,“ hovorí Kuruc.

Podľa Šurinu zo STU je rozdelenie zamestnancov na vysokých školách na pedagogických a výskumných zbytočné. „Robíme prakticky to isté,“ hovorí.

Vysoké školy zaraďujú svojich výskumníkov do kategórie „výskumní a umeleckí zamestnanci“ a podľa ministerstva školstva ich na verejných vysokých školách pracuje 1444. Rozdielom je, že pedagogickí pracovníci na vysokých školách zarobia viac než výskumní pracovníci a ich platy rastú rýchlejšie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie