Denník N

Pri hľadaní partnera mi pomáhajú veci, ktoré som sa naučila na tréningu triatlonu

Foto - Flickr.com/Carmen Fiano
Foto – Flickr.com/Carmen Fiano

Zvládnuť celé triatlonové preteky bola jedna z najťažších vecí v mojom živote, no myslím, že randenie je ešte zložitejšie. Prišla som však na to, že ak dodržiavam niektoré zásady z tréningu triatlonu aj pri hľadaní partnera, málokedy sa mi stáva, že by som bola frustrovaná alebo zranená.

Píše Alicia M. Cohnová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Vlani som si zaumienila, že zvládnem najkratší – šprint triatlon. Najala som si trénera, kúpila si permanentku do posilňovne s bazénom a začala som cvičiť. Tréning sa stal mojou každodennou rutinou a čoraz viac prenikal do môjho bežného života.

Mojou najslabšou disciplínou bolo plávanie. Asi by som sa pri pretekoch neutopila, no ešte šesť mesiacov pred štartom som vo vode len zúfalo rozhadzovala rukami navôkol. Keď nad tým tak rozmýšľam, nejako podobne by sa dali opísať aj moje skúsenosti s randením.

A práve vďaka tomu som začala rozmýšľať, či sa niektoré triatlonové tréningové metódy nedajú využiť aj v iných oblastiach života. Musím sa priznať, že celý môj nápad s triatlonom je vlastne len spôsobom, ako si nájsť životného partnera. Doteraz som však na randenie vynaložila iba zlomok energie, ktorú som minula na fyzický tréning.

Dá sa randenie nacvičiť?

Zoznamovanie sa je pre väčšinu z nás inštinktívnou záležitosťou. Nikto nás neučí, ako randiť (alebo som len niečo zmeškala?). Metóda pokusov a omylov je dosť drsný spôsob, ako sa to naučiť, najmä keď ide o emócie. Samotný tréning k dokonalosti nestačí, no rozhodne zvyšuje moju nádej na úspech.

Občas sa sama seba pýtam, či sa dá randenie nacvičiť. Prišla som na to, že by to mohlo fungovať. Od vlaňajšieho augusta, keď som zabehla svoj prvý triatlon, dodržiavam osem jednoduchých zásad, ktoré majú vplyv aj na môj osobný život.

1. Nájdite si motiváciu

Pravidelne rozmýšľajte o tom, prečo to robíte. Snažte sa zistiť, či vo svojom okolí poznáte ľudí, ktorí majú podobné ciele ako vy. Keď sa lepšie spoznáte, položte si otázku typickú pre internetové zoznamky: „Čo si od tohto vzťahu sľubujem?“

2. Trénujte dennodenne

Vytýčte si nejakú métu. Ideálne je prísť s viacerými čiastkovými cieľmi, ktoré dokážete zvládnuť a snažte sa každý deň urobiť aspoň niečo pre to, aby ste sa dostali tam, kam chcete. Na začiatok postačí, ak každý deň nadviažete nejakú konverzáciu v internetovej zoznamke alebo v niektorej z randiacich aplikácií na telefóne.

3. Doprajte si oddych

Raz za čas vám neuškodí deň voľna. Pomôže vám zotaviť sa a prehodnotiť vaše ciele, pretože nie je ideálne, ak sa priveľmi upriamite iba na jeden z nich. Dajte si pozor, aby ste sa slepo neviazali iba na svoj cieľ a stratili pritom nadhľad. Váš život sa nesmie obmedziť len na tréning či na randenie. Tak napríklad, môj limit je jedna schôdzka týždenne. Viac energie na takú náročnú vec, akou je randenie, by som v sebe asi nenašla.

4. Nechajte si poradiť

Tak ako si môžete najať kondičného trénera, môžete si nechať poradiť i v otázke vzťahov. Najlepšie urobíte, ak sa obrátite na niekoho, o kom viete, že sa mu v tejto oblasti darí. Predtým než začnete premýšľať o manželstve, porozprávajte sa s manželským párom, ktorý sa v minulosti ocitol v podobnej situácii ako vy.

Budete sa čudovať, no neuškodí, ak na vás pri flirtovaní alebo esemeskovaní bude niekto dozerať. Spätnú väzbu tak dostanete ešte skôr, než správu odošlete. Možno sa budete chvíľu cítiť trápne, no verte, že to za to stojí.

5. Hľadajte partnera, s ktorým to ide

Uistite sa, že váš partner pracuje rovnako tvrdo ako vy. Snáď to nemusím zbytočne zdôrazňovať, no uvedomte si, že ak trénujete či randíte s niekým, kto je omnoho menej zapálený ako vy, skôr či neskôr vás začne brzdiť. Ak cítite, že sa hýbete správnym smerom, zopár kompromisov určite neuškodí. No ak je vaša denná rutina úplne nekompatibilná, naberte odvahu a povedzte si zbohom. Takýto partner by bol iba prekážkou v ceste za dosiahnutím cieľov.

6. Oslávte svoje úspechy

Toto je zrejme tá najťažšia časť. Jednoducho odhoďte zábrany a nájdite si dôvod na oslavu, vždy keď je to čo i len trochu možné. Keď začnete tráviť čas s niekým, s kým sa cítite príjemne, neodkladajte oslavu na neskôr. Pochopte, že veľký úspech sa skladá z množstva maličkostí. Ak robíte progres, buďte na seba pyšní.

7. Porovnávajte sa

Sledujte, či sa vám darí dodržiavať stanovené ciele. Vyhnite sa tomu, že budete pol roka robiť stále to isté a na záver zistíte, že smerujete do slepej uličky.

8. Doprajte si rozcvičku

Začnite opatrne a pomaly zvyšujte intenzitu. Áno, týka sa to i sexu. Chýbať nesmú ani hlboké rozhovory o vašich životných túžbach a snoch. Pre mňa osobne je veľmi náročné urobiť krok späť, ak som do vzťahu investovala veľa emócií a energie.

Tak ako je nemožné skočiť do bazéna a na prvý raz zaplávať celý kilometer, ani po prvom rande nemôžete očakávať veľké veci. Postupujte krok po kroku. Napokon ešte budete radi, že ste sa vyhli svalovici.

V randení sa nedá vyhrať

Zvládnuť celé triatlonové preteky bola jedna z najťažších vecí v mojom živote, no myslím, že randenie je ešte zložitejšie, pretože si vyžaduje väčšiu vytrvalosť. Zatiaľ čo pri triatlone bolo pre mňa úspechom dobehnúť do cieľa, v randení sa „vyhrať“ nedá.

Odkedy však dodržiavam týchto osem triatlonových zásad, len málokedy sa mi stáva, že by som bola frustrovaná alebo zranená. Pokiaľ sa snažím, stále mám šancu dosiahnuť svoj cieľ.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Človek

Veda

Teraz najčítanejšie