Sankcie Severnú Kóreu zrejme nezastavia. Zostanú Američania iba pri diplomacii?

Je nepredstaviteľné, aby severokórejský režim mal zbrane, ktoré môžu zasiahnuť Denver, tvrdí americký generál.

Kim Čong-un sa teší z úspešného testu medzikontinentálnej rakety, ktorá by mohla zasiahnuť Aljašku. Foto – tasr/ap

Američania sa snažia zastaviť cestu Severnej Kórey k jadrovej bombe, ktorá ich môže zasiahnuť, zatiaľ diplomaciou. Ako píše Politico, napriek rétorike sa nový prezident Donald Trump v tomto zatiaľ nelíši od svojho predchodcu Baracka Obamu.

Cez víkend sa mu podaril diplomatický úspech, keď USA v Bezpečnostnej rade OSN s hlasmi Ruska aj Číny presadili dosiaľ najtvrdšie sankcie voči severokórejskému režimu Kim Čong-una. Dúfajú, že pod tlakom krajina buď zastaví svoj jadrový program, alebo minimálne ju dostanú za rokovací stôl.

Sankcie zakazujú krajinám kupovať od Severnej Kórey nerastné suroviny, ako železo, železnú rudu, uhlie, či morské potraviny, ako krevety, homáre a kraby. Takisto stanovili limit na množstvo Severokórejčanov, ktorí pracujú v zahraničí a posielajú domov peniaze. Celkovo je to 60- až 80-tisíc ľudí.

Škoda 1 miliarda

To by malo krajine, ktorá podľa HDP na obyvateľa patrí medzi najchudobnejšie na svete, spôsobiť škodu vo výške 1 miliardy dolárov ročne. Zisky z exportu by sa tým znížili o tretinu. Kľúčové bolo, že sankcie sľúbili dodržiavať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Severná Kórea

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |