Denník N

Leto v Bratislave nie je pre domácich

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sú tu tie dva letné mesiace, keď mesto nepatrí jeho obyvateľom.

Zničený horúčavou vyjdeš do mesta. Kvôli jednej záležitosti skrátka musíš. A iná ti zas zabránila odcestovať.

Ulice, ktoré sú v iných ročných obdobiach široké, sa zrazu scvrkli – terasy pred reštauráciami a kaviarňami z nich spravili úzke chodníčky, a stoly sa s pribúdajúcou horúčavou pomalými krokmi nenápadne šíria ďalej. Predieraš sa davmi turistov, fotia sa pri podivných skulptúrach, ktoré predstierajú tradíciu, a ty sa tak trochu hanbíš.

Vieš predsa, že tých naozaj hodnotných vecí je v tomto meste viac, ale medzi naše národné prekliatia patrí aj nezáujem o vlastnú históriu, preto zostávajú nespozorované. Stisk vzniká pod Michalskou vežou, práve na najužšom mieste je totiž do dlažby vsadený kovový kruh, ukazujúci vzdialenosti do najväčších svetových miest. Každý sa pristaví. Prepcháš sa teda ďalej.

Turisti sa nepredvídateľne zastavujú, bezmyšlienkovite fotia všetko a všetkých, sprievody sa roztiahnu po celej ulici a so záujmom sledujú domorodcov, tie exponáty, divochov, ktorí chcú len prejsť. Cestovatelia zabúdajú, že sú v živom meste s obyvateľmi, nie v skanzene. Neuhnú sa, presvedčení, že majú privilégium. To ale poznáš – aj ty si presne takýto turista,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie