Jozef Mihál: Fico musí voči Dankovi hrať hru na urazených, predčasné voľby teraz nebudú

Jozef Mihál chce s Miroslavom Beblavým založiť do konca roka novú stranu. Verí v spoločnú kandidátku s Progresívnym Slovenskom.

Jozef Mihál. foto N – Vladimír Šimíček.

Keď ste sa dozvedeli, že Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu, čo ste si pomysleli?

Prvé tri sekundy, že je to veľká haluz. Ale potom som si uvedomil, že 1. apríl nie je. Zase ma to ani veľmi neprekvapilo, lebo od neho sa dá čakať už naozaj všetko.

Už niekoľko mesiacov sa intenzívnejšie opakuje otázka, či je Danko horší ako Fico a Bugár. Je to diametrálne iný typ politika?

Je to iný typ politika. On si možno ani neuvedomuje, čo dostal do rúk. Nech je to akokoľvek, dokázal presvedčiť necelých 9 percent voličov a tak, ako sa rozdali žetóny po voľbách, sa stal veľmi dôležitou súčasťou koalície, bez ktorého to nejde. Tie jeho reči, ktoré sú na jednej strane kostrbaté, ale chcú byť veľmi vzletné, tie tri slová – hrdo, odborne, slušne, ktoré vyjadrujú, čo by chcel byť, nielen že to nie je schopný povedať bez svojho povestného papiera, ale tak, ako ho rok a pol poznáme v politike, je úplne zúfalé, čo predvádza. Teraz sa postupne ukazuje, prečo je koaličná kríza, že je to pre metódu rozkrádania a SNS chce mať na tom kradnutí väčší podiel. Je to úplné dno.

Rozdiel je v štýle, v miere chamtivosti, alebo v čom?

On je prírodný úkaz. To by ani najväčší režisér nezrežíroval, to je absolútne originálne.

Čo vám na to hovoria radoví poslanci SNS?

Mne je to tak trochu ľúto, pretože radových poslancov SNS vnímam ako slušných ľudí, ktorí sú inteligentní, aj väčšina z nich niečo vo svojom živote dokázala. Ale sú dosť odrezaní od toho, čo Danko ako predseda robí. On si robí vecí tak, ako sa rozhodol, alebo ako mu niekto z kruhu jeho tajuplných poradcov poradil. Radoví poslanci SNS tam nemajú žiadne slovo, možno je to horšie ako v prípade radových poslancov Smeru, ktorých sme vždy považovali za súčasť hlasovacieho zariadenia, to je ten povestný Laššákovej palec. Poslanci SNS sú na tom ešte horšie, lebo na rozdiel od niektorých smerákov sú to inteligentní ľudia, ale nemajú žiadny vplyv na to, čo sa v ich strane robí.

V utorok bola koaličná rada, ktorá má pokračovať v piatok. Čítate to tak, že Fico je veľmi nahnevaný, ale nakoniec sa dohodnú?

Vzťahy sú dosť vyhrotené, bolo by veľmi zvláštne, keby sa hneď na prvom stretnutí dalo všetko do poriadku. Fico musí voči Dankovi hrať hru na urazených, nie je možné, aby na základe hodinovej koaličnej rady odišli vysmiati. Je to niečo podobné, ako keď sa skladala vláda. Jedna z najväčších výčitiek tejto vláde bola, že ju zložili za týždeň, že nezohrali divadielko, aké je to komplikované, ako sa musia vedieť zladiť rôzne programové zámery. Aj z toho vyplynulo pre nich ponaučenie, že keď sa už hrajú na to, že sa pohádali a že sa de facto bijú o korisť pri delení eurofondov, tak to divadlo nemôže byť postavené na tom, že sa zrazu zázračne dohodnú. Samozrejme, ide aj o reálny výsledok, aký bude. Nejaké pretláčanie, keďže ide o desiatky, stovky milióny eur, tam logicky asi je.

Na Facebooku padla poznámka, že Andrej Danko dokázal iba to, čo pred ním dokázal Richard Sulík. V momente, keď na to nebol rozumný dôvod, skúsil položiť vlastnú vládu. Dankovi to nevyšlo.

Nesúhlasím s tým. Richard Sulík sa vtedy zaťal na eurovale,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |