Zomrel Marián Varga, jedna z najväčších osobností slovenskej kultúry

Vo veku 70 rokov zomrel hudobník, skladateľ a priateľ mnohých z nás.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Tí, ktorí ho poznali osobne, sa už dlhšie tej správy báli a dnes prišla. Stále verili, že sa z toho ešte dostane, aj keď choroby mu dávali čoraz viac zabrať. Už dlhšie na tom nebol  dobre, po problémoch so žalúdkom sa k obštrukčnej chorobe pľúc pridala ešte rakovina. V januári mal  sedemdesiatku a zdalo sa, že sa ešte dokáže vzoprieť zdravotným trápeniam. Predtým aj potom prišiel na niekoľko akcií, ktoré mu pripravili kamaráti, a bolo vidno, že hudba mu robí dobre. Vždy viditeľne pookrial. Na vernisáž výstavy Petra Procházku, ktorý ho fotil už od 60. rokov, sa však už nedostal a narodeniny oslávil v posteli.

„Tak bigbiťák to môže osláviť len bigbítovo. V pravom slova zmysle. Myslel som si, že všetko zlé, čo sa mi vlani prihodilo, ostane v minulosti, a nastanú lepšie časy, ale vstup do nového roka sa nezačal pre mňa práve najlepšie – zlomil som si nohu. Takže sedemdesiatku oslavujem v posteli. Ale v celkom dobrej nálade, lebo mne sa stávajú také veci, že pri traumatických situáciách ma opúšťa depresia. Po dlhom čase mám zas chuť počúvať hudbu, pozerať filmy a niečo si prečítať,“ povedal v rozhovore pre Denník N, ktorý sa, žiaľ, stal jeho úplne posledným.

Na Pohode v prvom rade

Na koncerte, ktorý mu v apríli pripravil jeho dlhoročný priateľ Ladislav „Agnes“ Snopko, ešte dokázal vystúpiť a zahrať jednu skladbu so svojou skupinou Collegium musicum. Viac už nevládal, ale z prvého radu tlieskal svojim starým kamarátom a mladej generácii hudobníkov, ktorí prechádzali jeho tvorbou od začiatkov až po posledné albumy.

Ten večer bol dlhý, pretože Marián debutoval v skupine Prúdy ešte v roku 1967 a s jej prvou platňou, ktorej bol hlavným autorom, sa začala na Slovensku éra bigbítu. On a Dežo Ursiny boli otcovia-zakladatelia, aj keď si na tom nikdy špeciálne nezakladali.

Marián sa naposledy objavil na verejnosti pred pár týždňami na Pohode, kde si prišiel vypočuť svoje sláčikové kvarteto a skladby, ktoré mu zahral ďalší blízky priateľ, violončelista Jozef Lupták

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Marián Varga

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |