piatok

Sagan v Quebecu dosiahol sté víťazstvo v profi pelotóne, vybrali sme desať najpamätnejších

Peter Sagan má na konte sto profesionálnych víťazstiev. Za sedem rokov dokázal vyhrať osem etáp na Tour de France, monumentálnu klasiku Okolo Flámska a dvakrát sa stal majstrom sveta.

Peter Sagan vyhral jednodňové podujatie v kanadskom Quebecu a celkovo má tak na konte okrúhlych sto profesionálnych víťazstiev. Sagan obhájil minuloročné víťazstvo.

Slovenský cyklista dominantne triumfoval v záverečnom špurte, ktorý bol do štvorpercentného stúpania v uliciach kanadského mesta.

Druhý skončil Greg van Avermaet, tretí Michael Matthews, tohtoročný víťaz zeleného dresu na Tour de France.

Záver pretekov:

V prvej z dvoch kanadských klasík (201,6 km) sa jazdilo na vyše dvanásťkilometrovom okruhu. Vytvoril sa štvorčlenný únik, ktorý mal 70 kilometrov pred cieľom viac než sedemminútový náskok. Na čele pelotónu pracovali tímy Bora-Hansgrohe s P. Saganom aj jeho bratom Jurajom, BMC (Van Avermaet) a Sunweb (Matthews).

Jazdci postupne odpadávali z úniku a ich náskok sa znižoval, dve kolá pred koncom už boli na čele iba dvaja, minútu pred hlavným poľom. To ich dolapilo šestnásť kilometrov pred páskou.

Rozhodovalo sa tak vo finiši a Sagan potvrdil, že v Quebecu mu náramne sedí. Protivníkov si postrážil a stal sa prvým cyklistom, ktorý na tejto GP obhájil triumf. Dva úspechy má na konte aj Austrálčan Simon Gerrans (2012 a 2014).

Sto víťazstiev

V profi pelotóne patrí Peter Sagan k najuniverzálnejším jazdcom – vyhráva rovinaté i zvlnené etapy, jednodňové klasiky a idú mu aj časovky.

V súčasnosti patrí Sagan k najviac rešpektovaným svetovým cyklistom, no nie je to tak dávno, čo bol drzým mladíkom, ktorý porážal veľké hviezdy.

Pozreli sme sa na jeho kariéru od začiatku až po súčasnosť a vybrali desať najvýznamnejších víťazstiev.

Na snehu vo Francúzsku sa zrodil Rambo

Prvé profesionálne víťazstvo dosiahol Peter Sagan na pretekoch Paríž – Nice v roku 2010. 20-ročný talent z tímu Liquigas mal predovšetkým pomáhať lídrovi Romanovi Kreuzigerovi, no v tretej etape zacítil šancu na víťazstvo a nezaváhal.

Preteky sa konali v chladnom marcovom počasí a tretiu etapu museli organizátori skrátiť pre sneh. Na jej konci zaútočili Sagan a Nicolas Roche. Od pelotónu sa oddelila skupina so skvelými vrchármi a s Petrom Saganom – ten v závere prešprintoval pretekárov ako Joaquim Rodríguez, Alberto Contador, Jens Voight či Tony Martin.

Sagan na pretekoch vyhral aj piatu etapu a zaujal cyklistický svet. V pelotóne si vyslúžil aj prvú prezývku – tímoví kolegovia mu začali hovoriť Rambo.

Forrest Gump a dvaja Slováci na pódiu

Málokedy sa stáva, že od 22-ročného pretekára sa pri jeho debute na Tour de France očakávajú veľké veci. Peter Sagan mal však v roku 2012 pri svojej premiére za sebou celkové víťazstvo na pretekoch Okolo Poľska a tri vyhrané etapy na španielskej Vuelte.

Vo Francúzsku Sagan vyhral hneď prvú etapu a na ďalšie víťazstvo čakal iba dva dni. Tretia zvlnená etapa so záverom v Boulogne-sur-Mer navždy zostane jedným z najlepších dní pre slovenskú cyklistiku.

Sagan sa v závere vyhol pádu a po suverénnom špurte mal dostatok času na to, aby divákov pobavil imitáciou Forresta Gumpa. Tesne za ním, na treťom mieste, prišiel do cieľa Peter

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.