Plavčan je na dovolenke, problémovú výzvu zrejme nezrušili. Hrozí, že prepadne miliarda?

Koaličná kríza sa stala hlavnom témou posledných dní. O tom, čo sa deje so 600 miliónmi eurofondov na výskum, je ticho.

Peter Plavčan. Foto – TASR

Je výzva na dlhodobý a strategický výskum na 300 miliónov zrušená tak, ako žiadal premiér?

Naozaj môžeme prísť o miliardu z eurofondov, ako naznačujú rektori?

Prebieha na ministerstve školstva kontrola a kto vlastne efektívnosť eurofondov kontroluje?

To sú otázky, ktoré tento týždeň zatienila koaličná kríza. Kým politici hovoria o tom, či a ako sa zmení koaličná zmluva, v školstve sa v týchto dňoch rozhoduje o stovkách miliónov eur, ktoré v konečnom dôsledku spustili napätie medzi SNS a zvyškom koalície.

Ministerstvo školstva mlčí, rektori nič nevedia a manažéri eurofondových agentúr sa pred verejnosťou zatajujú od začiatku kauzy.

Televízia Markíza v stredu zistila, že minister Peter Plavčan je na dovolenke. Ten sa reportéra spýtal, ako ho vypátrali, a opakoval, že kauzu eurofondov na vedu vysvetlí v pondelok na tlačovej konferencii.

„Žiadne, ani jedno euro neodišlo žiadnym firmám, ani tým, ktoré majú podpísané zmluvy. Zastavil som to. Prebieha preverovanie a počkajme si, ako to dopadne,“  uviedol Plavčan.

Ministra niet

Už to je mesiac, čo rektori výskumných vysokých škôl a šéf Slovenskej akadémie vied poslali ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi (nominant SNS) ostrý list, kde sa sťažujú, že z 300-miliónového balíka nedostali žiadne peniaze.

Pred týždňom predseda SNS Andrej Danko vyzval ministra školstva, aby kritizovanú výzvu na dlhodobý a strategický výskum zrušil. Urobil to po rokovaní koaličnej rady. Vtedy sa ku kauze s eurofondmi vyjadril prvý a zatiaľ aj posledný raz.

Ubehol týždeň a nie je jasné ani to, či Plavčan naozaj výzvu zrušil. „Ja by som to tiež chcel vedieť,“ povedal na otázku, či je výzva zrušená, šéf Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík. „S ministrom sa neviem spojiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Eurofondy v školstve

Koaličná kríza

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |