Denník N

Show must go off alebo „kde končia tie nohy“?

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Píšete o knihách? To ale musíte veľa čítať, povie, a tvár mu zaleje vlna súcitu

Dve dievčatá sedia na sedadlách oproti sebe v električke. Jedna z nich je pohrúžená do svojho iPhonu. Čosi číta, vytrvalo pritom pohybujúc perami. „Konečne!“ Vydýchne po pár minútach a zaklapne displej. „Na konci školského roka nám učiteľka povedala, že musíme mať prečítaného aj Jozefa Maka. Našťastie sa to dá stiahnuť.“
„Bože, ja tak nerada čítam,“ povie kamarátka.

„Aj ja,“ zaúpie dievča. „ A navyše to všetko úplne zle skončí.“
„Hej?“
„ No, buď zomrú, alebo sú nešťastní.“

Na druhý deň idem čosi vybavovať do pobočky mobilného operátora. Keď vysvitne, že som pracovala v novinách, pán sa ma pýta, či je to ťažké, a po chvíli dodáva, že to musí byť nebezpečné, zvlášť keď človek píše o dianí v tých „divných krajinách“.

Upokojujem ho, že píšem výhradne o knihách. „Bože, o knihách? To ale potom musíte veľa čítať!“ Tvár mu zaleje vlna súcitu a nefalšovaného zhrozenia. Snáď ešte väčšieho, ako keď vravel o hrozbách v tých divných krajinách.

Hovorím, že čítam rada a on, že veď keď som si to sama vybrala, tak je to asi fajn, keď ma to baví. „Vlastne je to, akoby som ja písal – napríklad … o teniskách, nie? Vyskúšal by som ich a potom o nich napísal, či sa mi páčia, ako sa nosia a tak?“

„Presne ste to vystihli,“ pritakávam. Keď pobočku opúšťam, uvedomujem si, že vlastne neviem, aké sú tie nové pravidlá telefonovania v Európe a nerozumiem, prečo sa môj paušál volá Go Europe, keď tam už sme.

V električke predo mnou sedí asi sedemdesiatročná dáma, ktorá má na opálenom zátylku decentný malý nápis: Hello! Chlapík, ktorý sa drží tyče, má na každom prste vytetované číslo. Snáď ruku používa ako logaritmické pravítko. Všeličo si dnes prečítate – viazané v ľudskej koži. Mená, zvolania, mottá… Waiting For Miracles, oznamuje mi čiesi opálené predlaktie.

Spomeniem si na mladučkú kaderníčku v San Franciscu, ktorá ma kedysi strihala. Nad bujným poprsím mala nápis „The Heart“ a na hrudi vytetovaný obrázok srdca, celkom ako z učebnice anatómie.

Keď vystúpim z električky, na zastávke čaká aj skupina mladých po nemecky hovoriacich turistov. Jedna zo žien, okrúhla a plavá v krátkych šortkách, sa otočí ku mne chrbtom a tak si prečítam ozdobný nápis na jej stehnách. Na jednom: Game, na druhom: Over.

Teraz najčítanejšie