Dve tváre Andreja Danka: slušný chlapec pred voličmi, obchodník v zákulisí

Dankov oficiálny príbeh znel, že ho do politiky priviedla túžba riešiť problémy ľudí. Dnes sa už jeho SNS ani nesnaží predstierať, že ju zaujíma niečo iné ako mocenské hry.

Predseda SNS Andrej Danko, človek, ktorý sľuboval hrdosť, odbornosť a slušnosť. Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrej Danko bol pred voľbami majstrom v opisovaní vecí, ktoré na Slovensku nefungujú. Až s chlapčenskou naivitou dokázal hovoriť o tom, čo všetko by chcel napraviť, keby mal politickú moc.

Trápilo ho všetko možné: neopravené chodníky, slovenské opatrovateľky v Rakúsku, rastúci vplyv „chlapcov z J&T“, nízky podiel slovenských potravín v obchodoch či byrokracia zaťažujúca podnikateľov.

Práve problémy bežných ľudí Danka priviedli do politiky. Tak aspoň znel oficiálny príbeh, ktorý opakoval voličom aj novinárom.

„Prinášam hlavne rozum. Mám advokátsku kanceláriu a viem, s akými byrokratickými nezmyslami sa musíme potýkať,“ hovoril. Dokonca občas tvrdil, že mal ponuku pracovať v Londýne a nie je odkázaný na Slovensko.

Teraz rýchly strih do súčasnosti: Danko, ktorý prináša do politiky hlavne rozum, v pondelok nečakane oznamuje, že vypovedá koaličnú zmluvu. Jeho SNS sa už ani nepokúša predstierať, že dôvodom sú programové či hodnotové nezhody.

SNS neprekáža žiadny pripravovaný zákon, ktorý by sa mohol dotknúť slovenských občanov, ani Robert Kaliňák vo funkcii ministra vnútra, ktorého odchod žiadali tisíce ľudí na protikorupčných pochodoch.

SNS už nič nepredstiera

Namiesto toho sa ústami svojho podpredsedu strany Jaroslava Pašku SNS sťažuje, že Smer nepustil ich členov do funkcií na miestnych úradoch, a snaží sa tiež na SNS hodiť škandál s eurofondmi na ministerstve školstva.

„Smer si zvykol správať sa tak, ako keď vládol sám. Pokiaľ robia rozhodnutia tak, že nás o nich neinformujú, alebo rozbiehajú iniciatívy, ktoré znevažujú koaličných partnerov, tak to asi nie je základ, aby sme spolu dlhodobo vydržali,“ vysvetľoval dôvody koaličnej roztržky.

Tento postoj iba dokresľuje podstatu súčasnej SNS i jej predsedu, ktorý Robertovi Ficovi odkázal, že „ma nebude on dráždiť“. Po roku a pol vo výkonnej politike je zrejmé, že Danko by v skutočnosti mohol viesť takmer akúkoľvek stranu, pretože to, čo ho prednostne zaujíma, nie je program

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kniha od tohto autora: Pravda a lož na FacebookuViac info

Koaličná kríza

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |