Denník N

Možno je to iba zlý sen, ale celkom živý

Erik Šille: Who is the king? (2016)
Erik Šille: Who is the king? (2016)

V bratislavskej Kunsthalle je výstava maliara Erika Šilleho. Ak bolo úlohou divákov potvrdiť, že jeho tvorba nie je žiadna bublina akrylovej generácie, stalo sa.

„Začnem pri tomto obraze, je to kľúč ku všetkým ostatným, k tomu, ako ich čítať. Lebo niekto ich iba prejde po povrchu a nikdy ten kľúč nenájde,“ hovorí na úvod, asi, aby zdôraznil, že obrazy sa dajú čítať a jemu záleží na tom, aby ich diváci aj naozaj čítali. Pri tých jeho to nejde celkom jednoducho, lebo klamú telom, tak ako aj on tak trochu klame telom, ale o tom neskôr.

„Pokojne sa pýtajte, čokoľvek vás zaujíma,“ pokračuje ústretovo, ale po chvíli je jasné, že je to len taká básnická výzva, lebo skočiť mu do reči je prakticky nemožné. A navyše aj celkom zbytočné, lebo on sám povie všetko, možno aj to, čo vlastne nechce.

Erik Šille je maliar. A rozprávač. Do bratislavskej Kunsthalle zavesil päťdesiat obrazov, nehovoriac o ďalších desiatkach kresieb, ktoré sú poukladané na stoloch. Ak ste tam ešte náhodou neboli, päťdesiat je naozaj veľa. Je to vizuálna nakladačka. Nedá sa tomu skočiť do reči, uhnúť pohľadom, vypnúť ani na chvíľu. Ako rádio hučiace v supermarkete. Najradšej by ste ho vypli už pri rožkoch, ale pri chladničkách s jogurtmi si už tiež pospevujete. Aj to, čo nechcete. Je to Šille v celej svojej sile.

Výstava Error Erika Silleho potrvá v bratislavskej Kunsthalle do 29. októbra. Kurátorom je Laco Teren. Foto – Adam Šakový

K výstave vychádza aj kniha s esejou Beaty Jablonskej a rozhovorom Nora Lacka s Erikom Šillem, vydáva ho galéria Krokus v spolupráci so Slovartom. Foto – Adam Šakový

Výstava mapuje tvorbu Erika Šilleho chronologicky, maľby dopĺňajú objekty a kresby či akvarely. Foto – Adam Šakový

Možno je to iba zlý sen, ale živý

Erik Šille má medzi maliarmi, umelcami tak trochu zvláštnu pozíciu. Je neprehliadnuteľný, absolútne rozpoznateľný, ale aj tak sa chvíľami javí, že stojí na okraji. Že je tak trochu mimo. Uznávaný alebo zaznávaný, nič medzitým.

Jedna z odpovedí na to, prečo je to tak, by mohla byť, že preto, lebo si ide to svoje. Koncentrovane a kontinuálne. Aj napriek tomu, že nie vždy to bola tá najlepšia možná cesta. Bola jeho, a to je dôležitejšie. Začal s príchodom novootvoreného ateliéru Ivana Csudaia na bratislavskej VŠVU v opare novej maľby, nových médií a nového milénia. A akoby si ktosi myslel, že to „nové“ je iba vizuálne a zároveň jediné, čo má. Nebola to pravda. Rytmus jeho malieb totiž neudáva iba rýchloschnúci akryl, jeho rytmus je vnútri.

Erik Šille nemá problém povedať, že „tento som si namaľoval už iba do série, lebo ešte jeden mi tam chýbal“ alebo že „za týmto nie je žiaden veľký príbeh, iba ma to bavilo, poďme radšej ďalej“. Étos nedotknuteľného umelca – génia, čo tvorí majsterštuky na počkanie hádže do koša s rozbehom. A potom sa zrazu zastaví a v prúde reči, takmer bez zmeny intonácie, vyrozpráva príbeh jedného z obrazov, mrazivý až na kosť. Dom je vo vzduchu, akoby ho ktosi odpálil, len tak na diaľku jedným klikom myši. Žena vyhadzuje z okna zabalené dieťa. Ďalšie v poradí. Kým dopadne, zmení sa na lieskový orech. Epic Fail, dalo by sa povedať, akurát, že o tom je zas iný obraz. Všetko to vyzerá iba ako taká hra, od ktorej má odstup. Ale nemá. A nie je to hra. Zlý sen? Možno, ale celkom živý.

Ten príbeh je osobný, intímny, až natoľko, že sa nedá celý napísať, iba povedať a právo na to má iba jeho autor. A tu niekde sa to pretína. Priamočiara úprimnosť, s akou komentuje svoju výstavu, je priamočiarou úprimnosťou, aká je v jeho obrazoch. Prepája ich naliehavosť. Túžba povedať, dať to zo seba von a tiež odvaha byť vypočutý. Ale nie ako rádio. Nie tak ľahko. To je iba návnada, lákadlo, trik a občas pasca.

Ak chcete vedieť, aké príbehy sa skrývajú za obrazmi, choďte na komentovanú prehliadku. Erik Šille je dobrý rozprávač. Foto –  Adam Šakový

Foto – Adam Šakový

Nemá to jedno riešenie

Erik Šille do nej niekedy chytí aj seba, ale oveľa častejšie ju používa na svojich divákov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie