Hokejovú reprezentáciu povedie Craig Ramsay. Nie je typickým kanadským trénerom, tvrdí Valábik

Novým trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie je Kanaďan Craig Ramsay. 66-ročný odborník má za sebou bohatú hráčsku i trénerskú kariéru, ako asistent Johna Tortorellu sa podieľal na zisku Stanley Cupu.

Craig Ramsay. Foto – Montreal Canadiens

Miroslav Šatan počas odovzdávania ocenení Hokejista roka prezradil, že novým trénerom seniorskej reprezentácie bude Craig Ramsay.

Slovensko tak získalo na svoju lavičku zatiaľ najskúsenejšieho trénera – Ramsay má za sebou ako hráč viac než tisíc zápasov v NHL, ďalšie stovky pridal v pozícii trénera.

Jedinú kompletnú sezónu na poste hlavného trénera zažil v NHL v Atlante Trashers, väčšinou pracoval ako asistent či konzultant. Najväčší trénerský úspech zažil po boku kontroverzného Johna Tortorellu v roku 2004, keď Tampa Bay vyhrala svoj jediný Stanley Cup.

Skvelý defenzívny útočník

Craig Ramsay je členom Siene slávy Buffala Sabres. Buffalo bolo jediným klubom, za ktorý hral v NHL. Sabres Ramsaya draftovali v roku 1971 z celkového devätnásteho miesta. Trvalo mu iba rok, kým zažil debut v NHL.

Ramsay sa rýchlo etabloval v prvom tíme a stal sa jedným z najlepších defenzívnych útočníkov v NHL. Nebol najrýchlejší či najtalentovanejší, no pracoval tvrdo a nastupoval proti najlepším hráčom súperov.

Za Buffalo odohral dohromady 1070 zápasov a zaznamenal 672 kanadských bodov. Zaujímavosťou je, že v tabuľke plusových a mínusových bodov nikdy neskončil na zápornej hodnote.

V Buffale si ho priaznivci pamätajú ako nezničiteľného hráča – v istom období odohral bez prerušenia 776 zápasov. S Buffalom sa raz dostal do finále play-off, za jeho kvalitnú defenzívnu hru ho v roku 1985 odmenili trofejou Franka Selkeho.

Stanley Cup s Tortorellom

Okamžite po skončení hráčskej kariéry sa Craig Ramsay dal na trénerskú dráhu. V Buffale vystriedal pozície asistenta trénera, hlavného trénera, vedúceho hráčskeho rozvoja i asistenta generálneho manažéra.

V ďalších rokoch bol asistentom trénera na Floride, v Ottawe, vo Philadelphii a v Tampe. V poslednom menovanom klube zažil svoj najväčší trénerský úspech. Spolu s hlavným trénerom Johnom Tortorellom doviedli v roku 2004 Lightning až k Stanley Cupu – v dramatickom finále vyhrali nad Calgary 4:3 na zápasy.

Ramsay bol následne asistentom trénera v Bostone, opäť na Floride i v Edmontone. Sezóna 2010/2011 bola preňho na lavičke Atlanty Trashers jedinou kompletnou v pozícii hlavného trénera.

66-ročný odborník naposledy pracoval ako konzultant v Montreale Canadiens, ktorý ho pravidelne pozýval, aby sa delil o svoje skúsenosti s hráčmi i trénermi.

Nie je to typický Kanaďan

Craig Ramsay dosiaľ nikdy nepôsobil v Európe, no v zámorí pracoval s viacerými slovenskými hráčmi. Jedným z nich je aj Boris Valábik, ktorý sa s Ramsayom stretol počas pôsobenia v Atlante.

„Nespomínam si naňho úplne skvelo, lebo to bol tréner, ktorý na prvom stretnutí povedal, že má rád nižších a technickejších hráčov, čo pre mňa nebolo ideálne,“ spomína Valábik pre Denník N. „V Bostone mal však Zdena Cháru, ktorý bol jeho ťahúň,“ pokračuje.

Robustný obranca však víta ťah Miroslava Šatana, pretože Ramsay je podľa neho vhodným typom pre technický európsky hokej. „Je to odborník. Nemal rád hru na istotu. Dávať puky po mantineli von, to vôbec nie je jeho štýl. Jeho obľúbeným výrazom bolo safe is dead, bezpečné je mŕtve,“ hovorí Boris Valábik.

„Niekomu by sa mohlo zdať, že keď je Kanaďan, bude sa snažiť presadzovať jednoduchosť. On bude pasovať tomu slovenskému špekulantstvu a technickosti. Nie je to typický kanadský tréner. Je to tréner, ktorý dá možnosť vyniknúť technickým slovenským útočníkom,“ uzatvára 31-ročný hokejista.

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |