Denník N

Truban útočí na Pellegriniho pre dodatok k zmluve o doméne .sk, ktorý tajne podpísal

Peter Pellegrini. Foto N – Tomáš Benedikovič
Peter Pellegrini. Foto N – Tomáš Benedikovič

Peter Pellegrini si pre dodatok k zmluve s firmou SK-NIC pohneval časť internetovej komunity, považujú ho za nevýhodný pre štát aj komunitu.

„Ako dopadla naša snaha o lepšiu zmluvu a transparentnosť v prípade slovenskej domény? Rovnako ako na školstve s eurofondmi a presne tak, ako je stále zvykom.“ Takéto ostré slová IT-čkára Michala Trubana patria podpredsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu, ktorý pred týždňom potichu podpísal dodatok k zmluve, ktorým spečatil, že národná doména .sk bude aj v ďalších rokoch v rukách súkromníka a nie štátu alebo širokej IT komunity.

Truban je majiteľom webhostingovej firmy Websupport a je jednou z tvárí Progresívneho Slovenska. Už niekoľko mesiacov sa spolu s kolegami z brandže snažili Pellegriniho presvedčiť, že by sa správa .sk domény mala presunúť od súkromníka SK-NIC na novú nezávislú a neziskovú organizáciu. Pod ich petíciu sa podpísalo takmer 10-tisíc ľudí. No zjavne to nestačilo.

„Dňa 9. 8. mala byť komisia k .sk doméne, kde sa mal preberať znova tento dodatok. Týždeň predtým to však tajne podpísali a nedali to vedieť ani komisii,“ napísal Truban. Hovorí o Komisii pre správu národnej domény .sk.

Preskočil ich?

Pellegriniho úrad podpísal dodatok, ktorý potvrdil SK-NIC ako správcu národnej domény, ešte minulý piatok. Z následných reakcií IT-čkárov na sociálnych sieťach

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie