Toto nie je turizmus, to je invázia. Domáci v obľúbených destináciách protestujú proti návštevníkom

Proti enormnému turizmu protestujú ľudia v Benátkach, Ríme, Dubrovníku aj Barcelone. „Keď ideme na dovolenku, sme sebeckí,“ hovorí odborník.

Počet turistov v Španielsku láme rekordy, najviac ich navštevuje Barcelonu. Foto – TASR/AP

Ešte nikdy v histórii toľko ľudí na tejto planéte necestovalo za oddychom ako v súčasnosti. Na dovolenky či výlety sa chodí najviac v histórii.

Kým v roku 1950 ročne na výlet do zahraničia cestovalo 20 miliónov ľudí, Svetová organizácia cestovného ruchu odhaduje, že v roku 2020 počet turistov dosiahne 1,6 miliardy, viac ako za celú polovicu 20. storočia.

Minulý rok to bolo 1,2 miliardy.

Dôvody rastu sú jasné: cestovanie je omnoho dostupnejšie a lacnejšie ako v minulosti a vďaka internetu je jednoduchšie naplánovať si výlet, kúpiť si letenku či rezervovať ubytovanie. A tie sú v porovnaní s minulosťou vďaka nízkonákladovým letom a zdieľanej ekonomike lacnejšie.

Veľký počet turistov prináša pozitíva pre ekonomiku štátov, ktoré sú obľúbenými turistickými destináciami, a dvíha aj zamestnanosť. Napríklad v Španielsku, ktoré tvrdo zasiahla ekonomická kríza, je turizmus najdôležitejším sektorom ekonomiky – tvorí 11 percent HDP a podľa španielskej televízie RTVE turistický sektor zamestnáva 2,5 milióna Španielov, 13 percent zo všetkých pracujúcich.

Aj vďaka turizmu sa Španieli postupne z krízy spamätali, vrátili sa k ekonomickému rastu a znížili nezamestnanosť z 26 na 17,1 percenta.

Nárast turizmu však prináša aj negatíva. Davy turistov prekážajú najmä domácim, pre ktorých sa centrá miest či pláže stali preľudnenými a predraženými časťami ich domova, kam radšej nechodia.

Proti turistom alebo proti kapitalizmu?

„Turizmus zabíja štvrte,“ nasprejovali v Barcelone na autobus s turistami ľavičiari z mládežníckej organizácie Arran, ktorí sú podľa španielskych médií prepojení na extrémne ľavicovú stranu CUP. Autobus zastavili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |