Toto nie je turizmus, to je invázia. Domáci v obľúbených destináciách protestujú proti návštevníkom

Proti enormnému turizmu protestujú ľudia v Benátkach, Ríme, Dubrovníku aj Barcelone. „Keď ideme na dovolenku, sme sebeckí,“ hovorí odborník.

Počet turistov v Španielsku láme rekordy, najviac ich navštevuje Barcelonu. Foto – TASR/AP

Ešte nikdy v histórii toľko ľudí na tejto planéte necestovalo za oddychom ako v súčasnosti. Na dovolenky či výlety sa chodí najviac v histórii.

Kým v roku 1950 ročne na výlet do zahraničia cestovalo 20 miliónov ľudí, Svetová organizácia cestovného ruchu odhaduje, že v roku 2020 počet turistov dosiahne 1,6 miliardy, viac ako za celú polovicu 20. storočia.

Minulý rok to bolo 1,2 miliardy.

Dôvody rastu sú jasné: cestovanie je omnoho dostupnejšie a lacnejšie ako v minulosti a vďaka internetu je jednoduchšie naplánovať si výlet, kúpiť si letenku či rezervovať ubytovanie. A tie sú v porovnaní s minulosťou vďaka nízkonákladovým letom a zdieľanej ekonomike lacnejšie.

Veľký počet turistov prináša pozitíva pre ekonomiku štátov, ktoré sú obľúbenými turistickými destináciami, a dvíha aj zamestnanosť. Napríklad v Španielsku, ktoré tvrdo zasiahla ekonomická kríza, je turizmus najdôležitejším sektorom ekonomiky – tvorí 11 percent HDP a podľa španielskej televízie RTVE turistický sektor zamestnáva 2,5 milióna Španielov, 13 percent zo všetkých pracujúcich.

Aj vďaka turizmu sa Španieli postupne z krízy spamätali, vrátili sa k ekonomickému rastu a znížili nezamestnanosť z 26 na 17,1 percenta.

Nárast turizmu však prináša aj negatíva. Davy turistov prekážajú najmä domácim, pre ktorých sa centrá miest či pláže stali preľudnenými a predraženými časťami ich domova, kam radšej nechodia.

Proti turistom alebo proti kapitalizmu?

„Turizmus zabíja štvrte,“ nasprejovali v Barcelone na autobus s turistami ľavičiari z mládežníckej organizácie Arran, ktorí sú podľa španielskych médií prepojení na extrémne ľavicovú stranu CUP. Autobus zastavili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |