Rozsah včerajšej búrky sa nedal predpovedať, vietor mal rýchlosť aj 100 kilometrov za hodinu

Západným Slovenskom sa včera prehnala búrka, pri ktorej sila vetra dosiahla miestami až 100 kilometrov za hodinu. Búrky možno očakávať aj dnes.

V Petržalke zavalil strom auto. Foto – Marian Mikula

Bratislavou sa v noci zo štvrtka na piatok prehnala veterná smršť. Lámala aj hrubé stromy, po cestách blikali sanitky aj hasičské autá. Konáre aj kusy kmeňov vytvorili na cestách slalomovú dráhu, autá sa im museli vyhýbať na cestách po celom meste.

Prišlo to náhle. Najskôr sa víril prach a vo vzduchu lietalo suché lístie. O pár sekúnd to už vyzeralo pre posádky áut vážne. Zaseknutá električka stála na koľajniciach. Veľké konáre zatarasili cestu vedľa nej a aj koľajisko, víchor strhol aj polovicu hrubého stromu.

Hneď za zákrutou pri trhovisku Miletičova konáre padli na trolejbusové vedenie a časť z neho strhli. V jednom smere stáli vedľa seba dva trolejbusy na blikačkách, v protismere ďalší, takmer zablokovali dopravu.

Ráno viacerí vodiči našli svoje autá zavalené stromom, stalo sa to v Petržalke aj v Ružinove. Vietor strhol plechové strechy, aj silnejšie upevnené reklamy a aj ráno boli parky plné dolámaných konárov a cesty lemované alejami zasypané haluzami, lístím a aj veľkými zlomenými kmeňmi.

Ružinov. Foto N – Martina Koník

Sila búrky sa nedá predpovedať

To, aká silná bude búrka, sa podľa pracovníka SHMÚ Petra Kajabu nedalo predpovedať presne. Takéto búrky vznikajú z tepla a varovať ľudí vopred, že príde ničivá búrka a budú padať stromy, nie je možné.

„Bola to klasická, ale silnejšia búrka. Takéto búrky sa vytvárajú na frontálnych rozhraniach, keď je vysoká denná teplota, a aj zajtra k nám smeruje studený front, a preto sa dá očakávať, že prídu ďalšie,“ vysvetlil klimatológ.

Video: Smršť v Petržalke (autorka: Daniela Bolech Dobáková)

Ďalšie búrky ešte prídu

Búrky môžeme očakávať aj dnes dopoludnia a večer. „Podľa predpovedí by aj dnes mali byť vysoké teploty, ktoré by mohli dosiahnuť až 36 stupňov, a teda nevylučujeme, že prídu búrky z tepla,“ povedal Kajaba.

Varovať ľudí, že to bude silná búrka, je možné najskôr niekoľko minút pred búrkou. „Ale či budú opäť padať stromy, tak to nevieme povedať,“ dodal meteorológ.

V Bratislave búrka spôsobila najväčšie problémy v centre mesta. Podľa hovorkyne Dopravného podniku Bratislava Adriany Volfovej sa menili trasy autobusov, nejazdili električky a trolejbusy.

Dnes v dôsledku búrky v Bratislave stále nepremáva linka 201, kde je podľa Volfovej vážnejší problém, ostatné linky premávajú pravidelne a bez problémov.

Bratislavskí hasiči podľa hovorkyne Zuzany Farkasovej ešte nemajú vyčíslené všetky škody. Zasahovali stovky hasičov, v Bratislavskom a Trnavskom kraji počet hasičských zásahov taktiež prekročil stovku.

Video: Z budovy finančnej správy padali nezaistené polystyrény

Foto N – Martina Koník
Takto silný búrkový systém postupoval cez západné Slovensko. Foto – SHMÚ

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |