Koaličná kríza trvá, lídri sa nestretli, oficiálne kvôli Ficovým zdravotným problémom

O požiadavkách a sťažnostiach SNS sa bude rokovať až po víkende. Koaličné rozhovory sú prerušené, premiér má zdravotné problémy.

Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kríza, ktorú rozbehol predseda SNS Andrej Danko nečakaným vypovedaním koaličnej zmluvy, bude trvať zrejme najmenej niekoľko ďalších dní. Stretnutie predsedov Smeru, SNS a Mosta-Hídu v parlamente u Danka krátko pred začiatkom zrušili.

Úrad vlády totiž ospravedlnil Roberta Fica zo zdravotných dôvodov. O aké zdravotné problémy ide, úrad vlády nespresnil. Zrejme prišli náhle, keďže podľa informácií Denníka N schôdzku zrušili len necelú hodinu pred jej začiatkom a líder Mosta-Híd Béla Bugár sa to dozvedel, keď už bol na ceste do parlamentu. Tam sa presunulo rokovanie z úradu vlády, kde sa koaličná rada mala pôvodne konať – oznámenie o zmene miesta prišlo len dnes ráno, krátko potom už zo schôdzky nebolo nič.

V Smere aj v Moste-Híde sa hovorí o tom, že odklad ďalších rokovaní môže len prospieť, keďže emócie medzi vládnymi stranami sa v posledných dňoch zvyšovali. Rokovať o ôsmich požiadavkách Andreja Danka sa tak bude zrejme až po víkende, keď by mohli „vychladnúť hlavy“.

Čo chce SNS doplniť do koaličnej zmluvy:

  • zvýšenie minimálnej mzdy v štátnej správe,
  • 13. a 14. plat bez odvodov,
  • zriadenie slovenských aeroliniek,
  • investičné stimuly do kúpeľníctva,
  • aby minister financií neblokoval výstavbu infraštruktúry,
  • aby ministri nekomentovali verejne prácu svojich kolegov,
  • aby koaličná rada zasadala v pravidelných intervaloch,
  • aby sa na rokovanie vlády nedostávali návrhy, ktoré neprerokovala koaličná rada.

Podpredseda SNS Jaroslav Paška po zrušení koaličnej rady pre TASR povedal, že na rokovanie o dodatku k súčasnej koaličnej zmluve je čas do 1. septembra. „Počkáme,“ podotkol.

Dodatok má určiť nové formy fungovania koalície. Paška opätovne potvrdil požiadavky SNS. „Našu pozíciu a to, čo sme chceli riešiť na koaličnej rade, sme zverejnili,“ doplnil a premiérovi zaželal skoré uzdravenie. „Aby bol v takej kondícii, aby mohol pokračovať.“

Posledné dni ukázali stratu dôvery medzi Dankom a Smerom. Predseda Slovenskej národnej strany ľudí z okolia premiéra podozrieva, že to boli oni, kto vyvolal škandál netransparentného rozdeľovania eurofondov na vedu a výskum.

Ľudí zo Smeru a Mosta-Hídu správanie Danka tak nahnevalo, že sa medzi ich predstaviteľmi začalo hovoriť o predčasných voľbách, alebo o pokuse Andreja Danka z koalície „vytlačiť“ a pokúsiť sa dovládnuť s podporou časti SNS, pokiaľ by jej šéf nesľúbil, že sa podobné kroky nebudú opakovať.

Ide o zatiaľ najvážnejšiu krízu trojkoalície, ktorá má v Národnej rade 79 poslancov a zväčša podporu ďalších štyroch, ktorí odišli z hnutia Sme rodina a zo Siete.

Minúta po minúte Koaličná kríza

Fico odmieta tvrdenie, že 13. a 14. plat či vyššia minimálna mzda majú prekryť letný koaličný konflikt, počas ktorého sa hovorilo aj o predčasných voľbách. „Nemôžete povedať, že sociálny balík je daň za komunikačnú krízu.“

Podpredsedníčkou vlády za SNS by mala byť Gabriela Matečná, povedal v Rádiu Expres Andrej Danko. Strana požaduje podpredsedu vlády po koaličnej kríze. (Expres)

Zobraziť tému

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |