Čistý deň môže prísť o akreditáciu, padlo aj obvinenie zo sexuálneho zneužívania

Akreditačná komisia bude koncom augusta rozhodovať o tom, či resocializačnému zariadeniu zostane akreditácia.

Šéf ústredia práce Marián Valentovič, minister Ján Richter a Robert Fico. Foto – TASR

Resocializačné zariadenie Čistý deň môže prísť o akreditáciu, akreditačná komisia o nej bude rozhodovať 23. augusta. Ministerská komisia už raz rozhodla, že centrum by ju nemalo mať. Ak by o akreditáciu prišli, znamenalo by to, že súdy by tam už nemohli posielať maloletých, ktorí mali problém s drogami. Za ich pobyt štát centru platí.

Vtedy však zasiahol minister práce Ján Richter (Smer) a išiel proti svojej komisii a povedal, že akreditácia centru ostane. Generálna prokuratúra sa voči tomu ohradila a podala protest. Ministerstvo ustúpilo a uznalo, že pochybilo, a tak opäť otvorilo konanie o akreditácii. „Na 23. augusta zvolané zasadanie Akreditačnej komisie, ktorá sa bude okamžite novými skutočnosťami – ovplyvňujúcimi akreditáciu resocializačného zariadenia – zaoberať,“ potvrdilo ministerstvo.

Čistému dňu môže priťažiť aj nové obvinenie. Polícia obvinila zo sexuálneho zneužívania bývalého zamestnanca Čistého dňa Igora J., ktorý pracoval aj ako zástupca riaditeľa. Obvinenie sa má týkať prípadu maloletej chovankyne Rebeky Ľ. Informácie priniesla televízia JoJ.

„Sme prekvapení, že došlo k obvineniu tejto osoby. Už v čase, keď došlo k údajnému násiliu, sme prípad vyšetrovali. Všetci klienti, ktorí na terénnej terapii na chate boli, povedali, že nič také nevideli a k ničomu takému nedošlo,“ povedala pre JOJ manželka riaditeľa zariadenia Zuzana Tomaneková Miková.

Ide podľa nej o človeka, ktorého osobný profil o takomto správaní nesvedčí. „Polícia obvinila človeka, ktorý bol v tom čase už otcom jedného dieťaťa, teraz žije naďalej v usporiadanej rodine, narodilo sa mu ďalšie dieťa,“ povedala pre televíziu.

„Ide o obzvlášť spoločensky závažný trestný čin a o obzvlášť hanebný postoj štátnych orgánov, ktoré majú na starosti ochranu záujmov maloletých detí,“ reaguje v blogu opozičná poslankyňa Natália Blahová (SaS), ktorá na Čistý deň upozornila. Podľa nej Richter a šéf Ústredia práce Marián Valentovič bezprecedentne uprednostnili ochranu „svojich ľudí“ pred ochranou detí. „Nikdy som nebola svedkom niečoho takého nechutného,“ napísala.

Ministerstvo: Dozvedeli sme sa to z médií

Ministerstvo práce tvrdí, že sa o obvinení bývalého zástupcu riaditeľa, ktorý pracoval ako terapeut,  dozvedelo z médií.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kauza Čistý deň

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |