Mladý lekár vyvracia hoaxy: Odporcovia očkovania mi pripomínajú sektu

Maroš Rudnay hovorí, že medicínskym konšpiráciám veria väčšinou ľudia, ktorých žiadna vážna choroba nepostihla. Naopak tí, ktorí prekonali napríklad rakovinu, majú vraj k lekárom úctu.

Stránky alternatívnej medicíny sú podľa Maroša Rudnaya často len nato, aby vytiahli z ľudí peniaze. Foto – TEDx BA

Maroša Rudnaya ešte ako študenta medicíny prekvapila jeho známa. Váhala, či ísť na vyšetrenie prsníkov, pretože si na internete prečítala, že mamografia spôsobuje viac škody ako úžitku. Rudnay si článok pozrel, zistil, že je v ňom množstvo nezmyslov, a začal si fenomén takýchto článkov viac všímať. V roku 2013 spoluzaložil stránku Lovci šarlatánov. Na ňom sa s niekoľkými, dnes už vyštudovanými lekármi, farmaceutmi či nutričnými terapeutmi snažia vyvracať zdravotnícke hoaxy, ktoré sa šíria internetom.  Okrem iného vysvetľuje:

  • čo povedať človeku, ktorý verí, že rakovina nie je choroba
  • prečo podľa neho kotlebovci naskočili na boj proti očkovaniu
  • prečo je biorezonancia iba nástroj na vyťahovanie peňazí z ľudí
  • či hrozí človeku prekyslenie z jedla, ako to tvrdia niektoré weby
  • ako reagujú šíritelia hoaxov, keď na ne s kolegami upozorňuje

Aký najhorší zdravotnícky hoax poznáte?

Najhoršie výmysly sa točia okolo rakoviny. Rôzne internetové stránky nabádajú ľudí, aby pri diagnostikovaní rakoviny odmietali normálnu liečbu, čo by bol pre nich skutočný hazard so životom. A potom je tu očkovanie. Takzvané antivakcinačné hnutie ma tiež mimoriadne vytáča. Keď sa niekto odmieta liečiť na rakovinu, tak je to jeho voľba, doplatí na to primárne on. Na odmietavý postoj rodičov k očkovaniu môžu doplatiť ich deti. A sekundárne na to dopláca celá spoločnosť, keďže infekčné choroby sa prenášajú z človeka na človeka. Pokiaľ sa teda v posledných rokoch začala na Slovensku znižovať úroveň preočkovanosti populácie, tak sa nám môžu vrátiť rôzne choroby, ktorých sme sa už v minulosti dokázali zbaviť.

Poďme postupne. Zažili ste človeka, ktorý trpel rakovinou, a veril viac internetu než lekárom?

Viem o pánovi z východného Slovenska, ktorému objavili nádor a on sa radšej liečil podľa toho, čo našiel na internete. Nádor mu rástol, a keď videl, že jeho metódy nezaberajú, tak podstúpil normálnu operáciu. Našťastie, nádor ešte nebol príliš veľký, takže sa s tým dalo niečo robiť.

Poznáte takých ľudí viac?

To bola skôr výnimka. Väčšinou mám skúsenosti, že ľudia, ktorí skutočne trpia vážnou chorobou, si od lekára nechajú poradiť. Potom majú k lekárom aj väčšiu úctu a stávajú sa z nich odporcovia rôznych medicínskych konšpirácií. Naopak, tí, čo konšpirácie najviac obhajujú, väčšinou prekonali iba nejaké prechodné problémy. Napríklad sa niekoľkokrát dostali z angíny a v internetových diskusiách dávajú rady, ako sa majú ostatní liečiť na rakovinu. Často ani nemôžu napísať, že by to pomohlo im samotným, ale len niečo v zmysle, že vedia vraj o niekom, komu pomohla nejaká zázračná metóda.

Maroš Rudnay (27) vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Na škole sa v rámci vedeckej činnosti venoval endokrinológii, poruchám vnútorného prostredia a minerálovej rovnováhe. Po škole rok pracoval vo Fakultnej nemocnici v Brne, v súčasnosti pôsobí na Klinike rádiodiagnostiky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Okrem toho je spoluzakladateľom a šéfredaktorom webu Lovci šarlatánov, ktorý funguje od roku 2013.

Ľudia môžu podľahnúť mýtom o rakovine aj preto, že ich jednoducho desí predstava podstúpiť chemoterapiu, pri ktorej im vypadajú vlasy.

To je jeden z najčastejších omylov. Rakovina v prvom rade nie je jedna choroba, ale je to skupina rôznych typov chorôb, ktoré majú aj odlišné spôsoby liečby. Napríklad nádory žalúdka, nádory čreva a podobne sa riešia v prvom rade operáciou. Až potom by eventuálne nastúpila chemoterapia či ožarovanie. Inými slovami: pri väčšine prípadov rakoviny rozhoduje, či ju lekári odhalia včas a či pacient následne podstúpi operáciu. Sú samozrejme aj výnimky ako leukémia, lymfómy a iné krvné malignity, ktoré sa liečia primárne chemoterapiou. Tie ale obvykle majú veľmi dobrú prognózu na prežitie.

Rakoviny sa týkali aj vôbec najzdieľanejšie hoaxy, ktoré sa v posledných rokoch šírili na českom a slovenskom internete. Išlo o články, ktoré tvrdili, že rakovina nie je choroba. Na Facebooku ich šírili desaťtisíce ľudí. Ako môžem človeku, ktorý tomuto uverí, čo najjednoduchšie vysvetliť, že rakovina je choroba?

V prvom rade sa stačí dotyčného spýtať, čo si myslí, že sa stane, keď rakovinu nebude liečiť. Odpoveď je zrejmá – povedie to k predčasnej smrti. Rakovina je choroba už len z toho princípu, že u človeka s nádorom sa dostavujú rôzne chorobné príznaky. Ak má rakovinu pankreasu, jeho telo často ožltne, ak má rakovinu mozgu, môže dostať epileptické záchvaty

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kniha od tohto autora: Pravda a lož na FacebookuViac info

Hoaxy a propaganda

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |