Odborári predali Istropolis. Možno naposledy vás prevedieme jeho vnútrom

Monument komunistov na bratislavskom Trnavskom mýte už nebude patriť odborom.

Istropolis v roku 1981 a teraz. Foto – TASR a N Tomáš Benedikovič

Vo veľkej sále čaká natlačených vyše 1200 ľudí. Záujem o koncert je obrovský, hľadisko by diváci vypredali, aj keby bolo dvakrát také veľké. Hlavná sála bratislavského Istropolisu žije stále v socializme, čalúnenia na sedadlách sú ešte pôvodné, technika pomaly bez väčších opráv prestáva fungovať, no keď sa začne program, dôležitý je najmä zážitok.

Vyše sedem minút hrá Marián Varga na klávesách so svojou skupinou Collegium musicum a potom už iba z prvého radu hľadiska sleduje na vozíčku, ako jeho starí kamaráti a známi hudobníci spolu s mladšou generáciou odohrali jeho tvorbu až po posledné albumy.

„Bol to výnimočný koncert, mal skvelú atmosféru,“ hovorí Ladislav Snopko, ktorý v apríli zorganizoval hudobnú oslavu k 70. narodeninám svojho priateľa. Nebolo to prvé Vargovo vystúpenie v Istropolise, ešte v 80. rokoch tu odohral legendárny koncert s českou skupinou Stromboli.

Známy hudobník zomrel 9. augusta a jeho koncert bude možno posledné významné podujatie, ktoré sa v Istropolise konalo.

Oslava narodenín Mariána Vargu v Istropolise. Foto – TASR

Budova bývalého Domu odborov mení majiteľa po viacerých neúspešných pokusoch. Na liste vlastníctva k budovám a pozemku je plomba na kúpnu zmluvu, čo znamená kupcu.

Odborár Emil Machyna hovorí, že budú informovať, až keď bude obchod hotový. „Zatiaľ to ešte neprebehlo, boli tam nejaké veci.“

Odborári (Jednotný majetkový fond zväzov odborových organizácií v SR) v posledných mesiacoch tajili, kto má o budovu záujem, aj to, či nový vlastník budovu iba prestavia, alebo rovno zbúra. Reálnejšie vyzerá druhá možnosť.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Fotografia výstavby Domu odborov z roku 1980. Foto – archív TASR

Prehliadka socialistickej zrúcaniny

Istropolis postavili komunisti ako kultúrne a kongresové centrum, no obe funkcie sú dnes už skôr okrajové, akcie sú sporadické a menej prestížne. Nevyužité miesta obsadili rôzne prevádzky, v budove sa usídlili aj firmy.

Ľudia majú stále o toto miesto záujem, vraví Ivor Švihran, ktorý robí „vlastivedné“ prehliadky rôznych pamätihodností Bratislavy aj z čias socializmu. Zorganizoval už dve prehliadky jeho priestorov, tretia sa toto leto nakoniec nekonala.

Spolu so Švihranom vás virtuálne prevedieme históriou Istropolisu, miestami, kde sa konali komunistické zjazdy, koncerty, ukážeme vám jeho skryté poklady.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom