Denník N

Budúca učiteľka má len 19 rokov, do jej letnej školy sa už hlásili desiatky Rómov

Letná škola v Markušovciach. Foto - Stanka Kubovičová a Bibiána Kleinová
Letná škola v Markušovciach. Foto – Stanka Kubovičová a Bibiána Kleinová

Bibiana Kleinová má 19 rokov a so svojimi učiteľmi a kamarátmi zorganizovala Letnú školu pre rómske deti v Markušovciach. Ako budúca učiteľka si vyskúšala, aké je niekoho učiť. No ešte predtým musela vybaviť povolenia, priestory i peniaze.

Zorganizovali ste letnú školu pre deti z Markušoviec. Prečo ste to robili?

Chcela som ukázať, že aj s rómskymi deťmi sa dá pracovať. Že sú to deti, ktoré sa chcú učiť. Lebo v spoločnosti je zakorenený mýtus, že sa nechcú učiť, pracovať a sú leniví.

Prečo je tu tento mýtus?

Vyrastala som v prostredí, kde som sa stretla s rómskou komunitou. Ľudia majú predsudky a často si Rómov zaškatuľkujú.

A chceli sa deti učiť aj v lete?

Bola som veľmi prekvapená, keď ma prvý deň čakalo 30 detí od ôsmej rána. Hovorila som si, že dobre, je to prvý deň, možno na druhý príde len 15. Ale mýlila som sa, prišlo ich 40. Museli sme ich rozdeliť na dve skupiny, aby sme to zvládli. Ale samozrejme, našlo sa zopár – asi traja, ktorým sa veľmi nechcelo, ale tých prevážila časť, ktorá sa učiť chcela.

Teraz ste zmaturovali, kam pôjdete na vysokú školu?

Chcem byť učiteľka, ale nie je to pre plat. Pôjdem na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre. Chcela som ísť študovať do Brna, aj ma prijali, ale nakoniec som sa rozhodla ostať tu a robiť ďalšie aktivity. Som sklamaná z toho, aké je školstvo na Slovensku a veľmi by som ho chcela zmeniť. Preto som sa rozhodla, že pôjdem na pedagogiku – dejepis a občiansku náuku. Chcela by som sa venovať deťom.

Čo sa vám na škole najviac nepáčilo?

Od učiteľov často cítiť, že začínali počas komunizmu. Mnohí stále diktujú učivo. Chceme síce modernizáciu školstva, ale tá vyzerá tak, že dostaneme interaktívne tabule a dataprojektory, nezmení sa však výučba. Učitelia a študenti by spolu mali komunikovať, ich vzťah by mohol byť viac v priateľskej rovine.

Ako by vyzerala hodina, keď budete učiť?

Občiansku výchovu by som rada zakomponovala do života. Predstavovala by som si to tak, že by sa deti neučili o demokracii poučky, ale vedeli by to vysvetliť na svojom živote. Aby to nebolo len o zapamätaní si faktov, ale aj o rozmýšľaní.

Letná škola v Markušovciach. Foto – Stanka Kubovičová a Bibiána Kleinová

Prečo ste začali robiť letnú školu?

Jedno leto som čítala článok o Indovi, ktorý sa rozhodol vzdelávať deti zo sociálne slabého prostredia v Indii. Článok mi dlho vŕtal v hlave. Na začiatku štvrtého ročníka som ešte nevedela, čo chcem robiť. Potom som sa rozhodla, že pôjdem študovať pedagogiku, tak som si povedala, že by som mohla skúsiť nejakú vzdelávaciu aktivitu.

Odkedy ste ju plánovali?

Koncept mi napadol minulé leto, ale reálne som nad tým začala uvažovať v marci až v apríli.

Ako vyzerala príprava?

Vyrastala som v komunite, kde sme boli v zmiešaných triedach a mám veľa rómskych kamarátov, tak som vedela,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie