Príďte k nám na fakultu, pán Soták. No pozor, aby vás šľak netrafil

Do akého zastrčeného kúta sa dala akademická obec zatlačiť, keď sa špičkoví akademici nechávajú poučovať od diletanta o tom, ako sa „robí veda“?

Vladimír Soták na tlačovke Petra Plavčana. Foto – TASR

Autor je profesorom orientálnych jazykov a kultúr na FiF UK
(no má aj maturitu zo strojárstva a je teda aspoň trochu pripravený na nové časy,
na ktoré sa už blýska)

Komediálny seriál, v ktorom hrá vedľajšiu rolu minister Plavčan, sa v pondelok prehupol do ďalšieho dejstva. Jeho anonymní autori obohatili obsadenie o postavu Vladimíra Sotáka zo Železiarní Podbrezová.

Pán Soták sa blysol svojimi vedomosťami o základnom a strednom školstve už začiatkom minulého roku počas štrajku učiteľov. S jedlom naozaj rastie chuť, a tak si teraz podal vysokoškolských docentov a profesorov (ale ani slovutní akademici z SAV neobišli celkom skrátka) a odporučil im, aby sa šli pozrieť do fabrík a na mieste činu sa dozvedeli, čo naozaj výrobná sféra potrebuje. V duchu najlepších revolučných tradícií 50. rokov si tak vzal na paškál „pracujúcu inteligenciu“, ktorá v našich končinách bola vždy podozrivá z prílišného mudrovania a záhaľky, zatiaľ čo roľníci žali obilie a robotníci odlievali oceľ, a teda vytvárali hrubý domáci produkt.

Prečo sa na pôde ministerstva školstva vyjadruje k téme vedy a výskumu ktosi, kto nemá ani šajnu o tom, aká škála rozmanitých disciplín sa za týmito abstraktnými pojmami skrýva, je pre rozmýšľajúceho človeka, príslušníka „pracujúcej inteligencie“, iba ťažko pochopiteľné. A ako jeden z robotníkov slovenskej vedy nechápem, prečo tieto prízemné krčmové reči prešli mlčaním prítomní rektori dvoch najvýznamnejších slovenských univerzít. Do akého zastrčeného kúta sa dala akademická obec zatlačiť, keď sa špičkoví akademici nechávajú poučovať od diletanta o tom, ako sa „robí veda“?

Mám preto návrh, nech si to povieme pekne z očú do očú: pán Soták, príďte k nám niekedy na fakultu. Skôr ako sa my vyberieme na skusy do tých fabrík. Keď zistíte, čomu všetkému sa kolegyne a kolegovia na filozofickej fakulte venujú namiesto toho, aby v pote tváre skúmali, ako vyrobiť kvalitnejšie oceľové bezšvíkové rúry, tak v tých továrňach možno aj skončíme. Ak by takí ako vy zasa raz získali možnosť o tom rozhodovať. U nás v budove nenájdete

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Eurofondy v školstve

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |