Denník N

Prestávame žiť v miernom pásme, pripravme sa na to, kým môžeme

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Chcete v zdraví prežiť klimatickú zmenu? Na začiatok napríklad saďte stromy, kde sa len dá.

Častou chybou článkov a odborných analýz na tému klimatickej zmeny a globálneho otepľovania je, že sa napriek svojej odbornosti a pravdivosti ani nesnažia väčšine ľudí zrozumiteľne a na konkrétnych príkladoch ukázať, ako sa ich to všetko bezprostredne dotýka. Aká široká je škála negatívnych dôsledkov týchto zmien pre náš bežný život a aké zásadné tieto zmeny môžu byť – dokonca aj tu, na pomerne chránenom a pokojnom Slovensku.

Nevysvetľujú dostatočne, že nejde len o roztápajúce sa ľadovce, zvyšovanie hladiny morí, ohrozené tichomorské ostrovy a vysychanie veľmi vzdialených území, čiže o veci, o ktorých si väčšina našich spoluobčanov stále myslí, že sa odohrávajú dosť ďaleko, aby nám mohli byť v podstate ukradnuté.

A ak aj nejaké dôsledky klimatickej zmieny napokon dorazia až k našim hraniciam, napríklad vo forme utečencov z Afriky, ktorá ekonomicky kolabuje i v dôsledku sucha, mnohí vytrvalo veria, že stačí tieto hranice opevniť a zadrôtovať a viac sa o to nemusíme starať.

O niečo lepšie informovaní sú poľnohospodári, ktorí už globálne otepľovanie naplno prežívajú na svojich poliach a vo svojich sadoch. Alebo ľudia pracujúci v lodnej preprave, ktorí musia čoraz častejšie prerušovať plavbu pre príliš nízku hladinu vody v riekach.

Aj oni však obvykle veria, že ide len o prechodné problémy, ktoré možno prekonať tradičnými spôsobmi a že na ich spôsobe hospodárenia netreba nič zásadné zmeniť. Stačí viac zalievať a prinútiť štát, aby zavlažovanie výraznejšie dotoval, prehlbovať riečne dná a (na radosť našich oligarchov s veľkými stavebnými firmami) postaviť nové priehrady.

Ľudia žijúci v mestách a veľkých obciach, ktorí s prírodou bežne neprichádzajú do styku, vnímajú z klimatickej zmeny len extrémne letné horúčavy, častejšie zmeny počasia a občasné divoké búrky. Väčšinou zotrvávajú v blaženom presvedčení, že to všetko vyrieši pitný režim, účinnejšia klimatizácia a v najhoršom prípade lepšie upevnenie škridiel na strechách.

Zmeny budú veľké

Je viac než načase uvedomiť si, že zmeny sú už tu, naša geografická poloha ani hranice nás pred nimi neochránia a že sú a najmä budú oveľa hlbšie, než si mnohí pripúšťame. To však znamená, že aj nevyhnutnosť prispôsobiť sa im musí zájsť oveľa ďalej a ak má byť úspešná, niektoré naše zažité prístupy a pohodlné návyky sa musia zmeniť oveľa radikálnejšie, aby sme zmeny prežili v zdraví a s čo najmenšími škodami.

Naša poloha v miernom klimatickom pásme nás pred zmenami neochráni. „Miernu klímu sme už do veľkej miery stratili, do budúcnosti s ňou nemôžeme počítať vôbec,“ píše fyzik a odborník na klimatickú zmenu Jan Hollan z Ústavu výskumu globálnej zmeny českej akadémie vied.

Šťastie máme najmä v tom, že vďaka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie