Denník N

Neznesiteľná ľahkosť premeny národného parku na lunapark

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Vzácne územia nevyhlasujeme za chránené na to, aby sme ich následne „oživovali“ rôznymi kultúrnymi podujatiami.

Autor je zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu,
iniciátor a kontaktná osoba výzvy (viac na www.ochranari.sk)

Slovenský ochranársky snem sa „ústavnou väčšinou“ hlasov svojich členov a členiek (vrátane piatich ambasádorov životného prostredia – popredných slovenských umelcov empatických vo vzťahu k prírode) obrátil otvorenou výzvou na hudobníkov a hudobníčky, ktorí a ktoré figurujú v zozname účinkujúcich v projekte Tatra Flowers. Hudobný festival s týmto názvom a plánovanými 30 koncertmi sa má uskutočniť v Tatrách začiatkom septembra tohto roku.

V úvode výzvy sa konštatuje, že za súčasť Tatier sa dá považovať aj ich podhorie (od Spišskej Belej a Strážok, cez Spišskú Sobotu, Tatranskú Štrbu, Liptovský Hrádok až po Liptovský Mikuláš), čo sú miesta, ktorým oživenie sľubované autormi spomínaného projektu môže len pomôcť.

Avizované  koncerty sa však nemajú uskutočniť v podhorí, teda za hranicami národného parku, ba zväčša ani len v bývalých tatranských kúpeľných a rekreačných osadách na jeho okraji, ale neraz hlboko v jeho vnútri, ba dokonca na území národných prírodných rezervácií,  oficiálne požívajúcich najvyšší stupeň ochrany: Malá Studená dolina, Skalnatá dolina, Mengusovská dolina či ústie Mlynickej doliny… A nejde tu len o stresovanie vzácneho tatranského živočíšstva, ale aj o ekologické a environmentálne dôsledky všetkého toho sprievodného „cirkusu“, ktorému sa podobné podujatie jednoducho nevyhne, ako aj o posilňovanie nebezpečnej predstavy, že národný park rovná sa lunapark.

Ako upozorňujú signatári a signatárky výzvy: „Možno si poviete, že náš najstarší a najznámejší národný park zažil už toľko necitlivých zásahov, že o jeden viac alebo menej na veci nič nezmení. Ale zmení! Lebo kým dosiaľ sa devastácia tatranskej prírody asociovala s arogantnými špekulantmi, investormi či developermi, „zainteresovanými“ komunálnymi politikmi, neschopnými (alebo skorumpovanými?) štátnymi úradníkmi či nedisciplinovanými návštevníkmi, odteraz sa bude spájať aj s Vami, verejne známymi ľuďmi s charizmou, s veľkým mienkotvorným potenciálom, výchovným vplyvom a tomu všetkému primeranou zodpovednosťou. V časoch pred Nežnou revolúciou i v kritických chvíľach po nej patrili ochranári a umelci k prirodzeným spojencom v úsilí o lepšie, slobodnejšie, solidárnejšie a kultivovanejšie Slovensko. Bola by veľká škoda, keby sa pre pár koncertov v strede chránenej prírody, kam takéto podujatia určite nepatria, stali z nás názoroví a hodnotoví odporcovia. Veríme, že si to neželáte ani Vy.“

Ako sa ďalej uvádza vo výzve: „Dovoľujeme si Vás preto požiadať, aby ste  prehodnotili svoje vystúpenie na podujatí Tatra Flowers, pokiaľ sa toto má konať v lokalitách s najvyšším stupňom ochrany, alebo v ich bezprostrednom zázemí a svoju účasť podmienili tým, že vystupovať budete len mimo týchto miest, teda na okraji či za hranicami Tatranského národného parku. Vzácne územia nevyhlasujeme za chránené na to, aby sme ich následne ‚oživovali‘ rôznymi kultúrnymi podujatiami, ale práve (aj) preto, aby sa tam žiadne podujatia typu Tatra Flowers nekonali. A to ani v prípade, ak by ich protagonistami boli špičkoví umelci. Takíto umelci sú vo svete takmer bez výnimiek na strane ohrozenej prírody.

Tento list Vám píšeme v dobrej viere, že ho nebudete považovať za prejav mentorovania či moralizovania a s nádejou, že ochrana tatranskej prírody je naším spoločným záujmom,“ uzatvárajú svoju výzvu členovia a členky Slovenského ochranárskeho snemu.

 

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie