Denník N

Fico žiada odchod Plavčana, Danko hovorí, že ho premiér podrazil (+video)

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister školstva Peter Plavčan musí na návrh premiéra Roberta Fica odísť z funkcie.

Peter Plavčan z SNS už nebude ministrom školstva. Premiér Robert Fico po rokovaní s Plavčanom oznámil, že od predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka očakáva návrh na nového ministra. Reakcia SNS nie je známa, predseda strany Danko po tomto rozhodnutí premiéra zrušil tlačovú konferenciu avizovanú na 13.30 a presunul ju na na neskoršie poobedie po 17.00 hodine.

„Napriek všetkým turbulenciám, ktorými prechádza táto vláda, musím zopakovať, že koalícia Smer, SNS a Most-Híd nemá žiadnu alternatívu. Slovensko potrebuje vládu, ktorá je proeurópsky orientovaná a ktorá zabezpečí dôstojné miesto v jadre EÚ. To, že nemáme žiadnu alternatívu, neznamená, že si môžeme robiť, čo chceme. Musíme byť dôveryhodní tak pri plnení záväzkov, fiškálnej disciplíne, predovšetkým pri zužovaní priestoru korupcie a netransparentného správania,“ povedal Fico.

Fico: Tieň podozrení pretrváva, požiadal som Danka o nového ministra školstva (autorka: Martina Koník)

Udalosti v školstve podľa premiéra vyvolávajú obavy, do akej miery sú úmysly vlády v boji proti korupcii dôveryhodné. „Žiadna zo strán koalície si nemôže dovoliť takto hazardovať s dôverou verejnosti,“ vyhlásil.

S Dankom počas Ficovho brífingu: Podrazil ma

Reportér .týždňa Michal Magušin bol s Andrejom Dankom práve vo chvíli, keď sa dozvedel, že Robert Fico požaduje odchod jeho ministra z vlády. Z opisu reportéra vyplýva, že predseda SNS o tom vopred nevedel. Magušin píše, že si počas rozhovoru na pustenej obrazovke všimol, že Fico má tlačovku, a tak Dankovi skočil do reči.

„Pán predseda, a o tomto viete?“ Danko sa zarazil, odmlčal, postavil sa a povedal: „Podrazil ma.“ „Potom zapol zvuk na televízore, ruky skrížil na prsiach a počúval, ako Fico vysvetľuje, že dal SNS priestor, aby Plavčana odvolali sami, ale národniari túto šancu nevyužili, preto ho musí odvolať,“ píše .týždeň a dodáva ešte posledný Dankov komentár na adresu Fica: „Padla pasca, ktorú dlho budoval.“

Danko .týždňu krátko pred oznámením Fica hovoril, že Plavčana si ešte chcú predvolať pred vedenie SNS a musí tiež ustáť odvolávanie v parlamente.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár opisoval okolnosti odvolania tak, že krátko pred premiérovým brífingom o 11.00 volal o situácii s Ficom aj Dankom.

Video: Reakcia Bugára na odchod Plavčana: Netreba sa zahrávať s trpezlivosťou partnerov (autorka: Ria Gehrerová)

Naša misia s Bugárom nebola úspešná

Fico na brífingu povedal, že s predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom vyvinuli „maximálne úsilie, aby sa problém ďalšieho pôsobenia ministra školstva vyriešil vo vnútri SNS“.

„Je mi ľúto, ale musím skonštatovať, že naša misia nebola úspešná. Chcem poďakovať pánovi Plavčanovi za úsilie, ktoré vyvinul pri vysvetlení kauzy,“ povedal premiér, ktorý sa s ministrom kritizovaným za prerozdelenie eurofondov na vedu stretol ešte pred plánovaným zasadnutím vlády.

Vyhlásenie premiér ukončil tým, že požiadal Danka, aby mu v čo najkratšom čase predložil návrh nového ministra.

Fico urobil vyhlásenie dva a pol hodiny pred tým, čo Danko po niekoľkotýždňovom období bez mediálneho vystúpenia na verejnosti ohlásil brífing k 13. a 14. platu. Ten sa mal uskutočniť o 13.30 h.

Predseda SNS ho krátko po 12.00 zrušil. Bol to práve Danko, kto vzťahy v koalícii vyostril minulý týždeň v pondelok, keď nečakane vypovedal platnosť koaličnej zmluvy. Odvtedy na verejnosti nevystupuje a necháva komunikovať svojich podpredsedov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Eurofondy v školstve

Koaličná kríza

Teraz najčítanejšie