Denník N

Čo bude s deťmi z Čistého dňa bez akreditácie? V zariadení zostanú niekoľko týždňov

Resocializačný ústav Čistý deň v Galante. Foto N – Martina Koník
Resocializačný ústav Čistý deň v Galante. Foto N – Martina Koník

V galantskom resocializačnom centre, ktoré napokon príde o akreditáciu, by sa malo nachádzať trinásť klientov, presunú ich do iných zariadení.

Minister práce Ján Richter (Smer) v utorok rozhodol, že resocializačnému zariadeniu Čistý deň, ktoré je spájané so sexuálnym zneužívaním a ponižovaním klientov, odoberie akreditáciu. Ešte niekoľko týždňov sa to však jeho fungovania zrejme nedotkne.

Rozhodnutie o odobratí akreditácie by malo byť Čistému dňu v Galante zaslané po zasadnutí akreditačnej komisie. To je naplánované na 23. augusta.

Jana Lukáčová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny tvrdí, že rozhodnutie sa bude môcť vykonať hneď po jeho doručení vedeniu Čistého dňa. „V tomto prípade nemá odvolanie odkladný účinok,“ tvrdí.

Sociálna poradkyňa a bývalá riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava Ida Želinská to však vidí inak. Po doručení rozhodnutia podľa nej môže zariadenie Čistý deň podať rozklad. Ten je podobný ako odvolanie. Rozklad má odkladný účinok a je možné ho podať do 15 dní od doručenia rozhodnutia.

Minister práce zariadeniu Čistý deň odobral akreditáciu po obvinení bývalého zamestnanca zo sexuálneho zneužívania. Igor J. v zariadení pracoval ako terapeut a bol aj zástupca riaditeľa.

Podľa poslankyne Natálie Blahovej (SaS) mal obvinený podľa svedkov „opiť a omámiť tri maloleté klientky a potom s nimi vykonať súlož“. Toto podozrenie je známe už dlho, až teraz ho však polícia obvinila.

Ministerstvo práce tvrdí, že s odobratím akreditácie Čistému dňu počítali už dlhšie. „Na takúto alternatívu bol rezort pri tomto resocializačnom stredisku pripravený už v septembri 2016,“ tvrdí ministerstvo.

Čistý deň s novinármi nekomunikuje

Podľa Želinskej bude musieť Čistý deň po odobraní akreditácie vrátiť peniaze, ktoré mal od štátu a VÚC pridelené na svoje fungovanie. Peniaze, ale aj klientov Čistého dňa následne presunú do iných centier.

Ústredie práce tvrdí, že v ďalších resocializačných zariadeniach je dosť voľných miest pre klientov Čistého dňa.

Na základe rozhodnutia súdu je dnes v tomto zariadení 13 detí. Či sú v zariadení aj klienti, ktorí sú tu dobrovoľne, ústredie práce nevedelo odpovedať. Túto informáciu vraj má len Čistý deň.

Snažili sme sa spojiť so Zuzanou Tománkovou z vedenia Čistého dňa. Hovoriť s nami však nechcela. Pre TASR však tvrdila, že je to rozhodnutie absurdné, odňať akreditáciu pre tento dôvod nie je zákonné.“

S mediálnou komunikáciou pomáhal riaditeľovi Čistého dňa v minulosti aj premiérov poradca Erik Tomáš. Spýtali sme sa ho, či je s Tománkovcami v kontakte a či im s komunikáciou stále pomáha.

„S pani Tománkovou nie som v kontakte už niekoľko mesiacov,“ odpísal Tomáš.

O ďalšom osude 13 detí rozhodne súd

Keď rozhodnutie ministerstva odobrať Čistému dňu akreditáciu nadobudne právoplatnosť, začne súd rozhodovať o ďalšom presune klientov, ktoré sú v zariadení na základe rozhodnutia súdu. Ako dlho by malo rozhodovanie súdu trvať, Lukáčová z ústredia práce nevedela odhadnúť.

A čo bude s Čistým dňom? V resocializácii, ako ju popisuje zákon, už ďalej nebude môcť pokračovať.

Prídu tak o klientov, ktoré k nim posielali súdy, a teda aj o peniaze od štátu a VÚC.

Podľa Želinskej však môže zariadenie bez akreditácie stále poskytovať inú formu pomoci. „Môžu sa stať napríklad zariadením na rozvoj osobnosti, ponúkať základné sociálne poradenstvo, organizovať abstinenčné kluby,“ tvrdí Želinská.

Za tieto služby si už však klienti budú musieť platiť z vlastného vrecka.

Obvinenie nie je dôvod na odobratie akreditácie

Nataša Holinová, ktorá sa venuje sociálnym témam, upozornila na to, že vznesenie obvinenia na bývalého zamestnanca nie je dôvodom na odobratie akreditácie.

Podľa zákona ním bolo už len podozrenie, že v zariadení je „ohrozený život a zdravie dieťaťa alebo jeho priaznivý psychický, fyzický a sociálny vývin“.

Tak isto odôvodňovala nezmyselnosť ministrovho rozhodnutia aj Tománková z Čistého dňa. Upozornila tiež na prezumpciu neviny, ktorá sa týka aj ich obvineného bývalého zamestnanca.

S týmito tvrdeniami súhlasí aj Želinská. „Ak je dôvodom odobratia akreditácie vznesenie obvinenia na bývalého zamestnanca, tak sa obávam, že sa z toho budú môcť dobrými právnickými kľučkami vymotať,“ upozorňuje Želinská.

„Čistý deň môže argumentovať, že v minulosti s týmto zamestnancom okamžite po výlete, na ktorom sa niečo dialo, rozviazali pracovný pomer a zjednali nápravu. Ľudské zlyhanie nie je dôvodom na odobratie akreditácie. Dôležité je to, čo sa stalo a ako to napravili,“ tvrdí Želinská.

Podľa nej by ministerstvo malo pri odobraní akreditácie argumentovať tým, že v zariadení deti „liečili“ averzívnymi metódami, teda strachom a ponižovaním. O týchto metódach sa písalo v správe hĺbkovej kontroly ministerstva práce aj v správe verejnej ochrankyne práv.

„Písalo sa tam o nosení ružového pyžama alebo papierovej psej hlavy za trest, obmedzovaní v jedle, samotkách bez toalety a pod. Ak by sa zrušenie akreditácie opieralo o toto, bolo by to účinnejšie, než keď ju odoberú na základe toho, že prišlo k ľudskému zlyhaniu, s ktorým sa zariadenie rýchlo vyrovnalo,“ hovorí Želinská.

„Táto situácia je pre mňa mätúca, lebo to môže vyzerať, že hráme hru na to, aby sme súd s Čistým dňom neskôr prehrali,“ spochybňuje argumentáciu ministerstva Želinská.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kauza Čistý deň

Slovensko

Teraz najčítanejšie