Denník N

Programátor vytvoril web proti náckom a konšpirátorom: Ľudia by mali myslieť na to, aby sa raz nemuseli hanbiť

Blbec.online monitoruje aj priaznivcov krajne pravicového hnutia alt-right. Ich maskotom sa stal žabiak Pepe.
Blbec.online monitoruje aj priaznivcov krajne pravicového hnutia alt-right. Ich maskotom sa stal žabiak Pepe.

Mladý programátor vytvoril systém, ktorý má pomôcť pri monitorovaní dezinformačných, nenávistných a rasistických príspevkov na Facebooku.

Kto používa pozdrav „Na stráž“? Kto chce ľudí obesiť alebo ich posiela do plynu? A kto a prečo na Facebooku píše, že by niekoho zabil? Aj na tieto otázky vie odpovedať nástroj Blbec.online, ktorý v apríli vytvoril slovenský programátor.

Jeho cieľom je zbierať a spracovávať verejne dostupné dáta z Facebooku. V databáze má už takmer 530 facebookových stránok, ktoré šíria napríklad fašistické príspevky a dezinformácie. Sú tam aj ďalšie stránky zaradené do kategórií: šarlatáni, putinofili, komunisti, podvodníci a príslušníci hnutia alt-right.

Prvých 140 stránok v databáze pochádza zo zoznamu facebookových stránok kotlebovej strany ĽSNS, ktorý vo februári zverejnil Denník N.

„Takýchto zoznamov začalo vznikať viac a viac. Lenže všetci to robili ručne. Keďže nám Facebook ponúka rozhranie, aby sme dokázali tieto dáta sťahovať automaticky, povedal som si, že si ušetríme prácu. To, čo robím, je vlastne ušetrenie a uľahčenie práce ľudí, aktivistov,“ hovorí autor projektu.

Blbec.online nie je len zoznamom facebookových stránok. Systém sťahuje informácie o tom, kto tieto stránky lajkuje alebo kto na nich diskutuje. „Sú to všetko verejné dáta, ktoré ľudia zverejnili na Facebooku,“ vysvetľuje programátor. Osobné profily ľudí nespracováva.

Ľudia sa majú najprv ospravedlniť

Okrem zhruba 530 facebookových stránok sa teda na Blbec.online nachádzajú desaťtisíce komentárov, ktoré na týchto stránkach ľudia napísali. Medzi komentármi sa dá vyhľadávať a ostávajú v pamäti aj po tom, čo boli z Facebooku vymazané. Ak ľudia chcú, aby bol ich príspevok z Blbca odstránený, musia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie