Denník N

O čom je kauza Čapí hnízdo, pre ktorú hrozí Babišovi stíhanie? (chronológia)

Internet zaplavili karikatúry Babiša a jeho výhovoriek, že nemá so svojím hniezdom nič spoločné. Túto montáž vytvoril autor, ktorý sa podpísal ako Kesham.
Internet zaplavili karikatúry Babiša a jeho výhovoriek, že nemá so svojím hniezdom nič spoločné. Túto montáž vytvoril autor, ktorý sa podpísal ako Kesham.

Poslanci v dolnej komore českého parlamentu začali diskutovať o vydaní Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie za neoprávnené čerpanie dotácie 50 miliónov českých korún.

Pred desaťročím bývalý český minister financií a vicepremiér Andrej Babiš postavil multifunkčný komplex na mieste bývalého liehovaru a vypýtal si na to peniaze z Európskej únie. Česká polícia je presvedčená, že na to nemal právo a chce ho za to stíhať.

V Poslaneckej snemovni Českej republiky sa rozhodne o tom, či polícii vydajú poslancov za hnutie ANO Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka. Pripravili sme prehľad kauzy Čapí hnízdo od vzniku nápadu až po dnešok.

Rok 2006 – Rekonštrukcia sa začína

„Osada (na okraji dediny Olbramovice) bola od konca 80. rokov 20. storočia opustená a objekty (liehovaru) rýchlo chátrali. Jedinými obyvateľmi, ktorí zostali, boli bociany, ktoré žijú od roku 1926 na komíne liehovaru. Bocianie hniezdo sa pre nás stalo symbolom, ktorý ovplyvnil tvarovanie jazdeckej haly a premýšľanie o objektoch tohto areálu.“ Takto sa opisuje zrod farmy Čapí hnízdo na oficiálnej stránke.

V roku 2006 sa začali stavebné práce na rekonštrukcii statku Dvůr Semtín, na okraji obce Olbramovice v Stredočeskom kraji. V tomto momente sa ešte nič zaujímavé nedialo. Na stránke Čapího hnízda sa píše, že z tejto oblasti ma vyrásť „zázemie pre nadštandardné ubytovanie, usporiadanie firemných akcií a trávenie voľného času, a to citlivým spôsobom, ktorý by odpovedal charakteru krajiny.“

Charakterom krajiny sa myslelo práve bocianie hniezdo, ktoré bolo obývané už od roku 1926.

Podľa slov Babiša, v tento moment ešte Farmu Čapí hnízdo nevlastnil, prezval ju až v novembri 2013. Portál Neovlivní.cz však s tým nesúhlasí. Zistili, že už v roku 2012 sa o Babišovi písalo ako o vlastníkovi farmy a že už od roku 2008 sa okolo projektu pohybovali ľudia blízki jeho osobe.

Roky 2007 – 2008 – ZZN Agro Pelhřimov

V roku 2007 bola zaregistrovaná doména capihnizdo.cz. V tom čase však do hry vstupuje iná firma, ZZN Agro Pelhřimov, ktorá je spojená s druhým mužom hnutia ANO, Jaroslavom Faltýnkom.

Podľa portálu iRozhlas.cz táto firma patrila do koncernu Agrofertu, ktorý už v tom čase vlastnil Andrej Babiš. Na konci roka sa spoločnosť s ručením obmedzeným ZZN Agro Pelhřimov premenila na firmu s rovnakým menom, ale odteraz začala vydávať akcie na majiteľa. Na začiatku roka sa firma premenovala na Farma Čapí hnízdo a pomocou anonymných akcií skryla svojich vlastníkov. Cez rôzne riadiace pozície však firmu ovládali Babišova najstaršia dcéra Andrea, jeho partnerka Monika a jej brat Martin Herodes.

Práve Herodes vystupoval a konal podľa serveru Neovlivní.cz za Farmu Čapí hnízdo.

Dvadsiateho augusta 2008 odklepol Farme Čapí hnízdo dotáciu 50 miliónov korún Výbor regionálnej rady ROP Střední Čechy. A tu nastal prvý a asi aj najväčší problém.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Andrej Babiš

Teraz najčítanejšie