Denník N

Peter Plavčan odchádza, profesor s neistým úsmevom médiám ukázal svoju zraniteľnosť aj čierny opasok

Minister Peter Plavčan. Foto – Facebook, TASR
Minister Peter Plavčan. Foto – Facebook, TASR

Ministrom školstva bol 513 dní, rozbiehal ďalšiu reformu školstva, bol pri tom, keď učiteľom začali stúpať platy, chcel nariadiť spojité písmo a budovať v deťoch vlastenectvo brannou výchovou. A potom sa prišlo na to, ako sa delia eurofondy.

Peter Plavčan vo štvrtok poslednýkrát predstúpil pred novinárov a s preňho typicky neistým úsmevom oznámil, že končí ako minister školstva. Príhovor ku školákom na začiatku školského roka už bude čítať niekto iný.

Kto to bude, zatiaľ nie je známe a nič sa nevie ani o ďalších úmysloch Plavčana, ktorý strávil prakticky celú profesionálnu kariéru na tomto ministerstve.

„To, čo sa dialo v posledných dňoch, prekročilo všetky medze,“ vysvetľoval svoju rezignáciu a odkazoval tým zjavne na množstvo správ médií o eurofondoch na jeho ministerstve. Prišla deň potom, ako si jeho odchod vyžiadal premiér Robert Fico, ktorý o prerozdeľovaní eurofondov na vedu povedal, že „tiene podozrenia pretrvávajú“.

Video: Ako sa vyvíjala „zrelá úvaha“ Plavčana o odstúpení
autorka: Martina Koník

 

Plavčan dnes ešte poďakoval kamarátom, rodine a kolegom a pred tým, než mu novinári stihli položiť akúkoľvek otázku, odišiel.

Pripomeňme si, ako vyzeralo ministrovanie Petra Plavčana, ktorý na ministerstve pracuje nepretržite od roku 1991 a vo funkcii ministra vydržal 513 dní.

Peter Plavčan na divokej vode. Zdroj – Facebook/ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu
Peter Plavčan na divokej vode. Foto – TASR

Kšefty v Študentskom pôžičkovom fonde

Už jeho nástup na ministerstvo nebol presvedčivý. Poslanci Miroslav Beblavý a Veronika Remišová (OĽaNO) žiadali Plavčanovo odvolanie len dva týždne po jeho nástupe do funkcie.

Upozornili na jeho pôsobenie v Študentskom pôžičkovom fonde. Aj on patril k tým, ktorí v rozpore so zákonom umožnili požičať milióny z fondu finančnej skupine Slavia Capital, v ktorej sedela jeho žena Viera Plavčanová. A práve Slavia Capital je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie