Denník N

Plavčanov nástupca? SNS by našla kádre aj v strane, Danko však môže prekvapiť novým menom

Anton Hrnko, Jaroslav Paška, Eva Smolíková, Ján Mikolaj. Foto - N a TASR
Anton Hrnko, Jaroslav Paška, Eva Smolíková, Ján Mikolaj. Foto – N a TASR

Peter Plavčan bol v čase skladania tretej Ficovej vlády až tretím nominantom SNS na ministra školstva. Jedna z pôvodných kandidátok, Helena Poláková, dnes patrí k najvyšším úradníkom na tomto ministerstve.

Keď pred rokom a pol Slovenská národná strana hľadala ministra školstva, ktorého by nominovala do tvoriacej sa tretej vlády Roberta Fica, bolo to celkom trápenie.

Prvým kandidátom strany bol Ľudovít Hajduk, prodekan pre vedu a výskum na Fakulte masmédií súkromnej Paneurópskej vysokej školy. Pre zaujímavosť, fakultu od mája vedie ako dekanka expremiérka Iveta Radičová.

Hajduk bol šéfom odborného tímu SNS pre oblasť školstva. Ministrom sa nakoniec nestal, čo mohlo súvisieť s tým, že na Paneurópskej škole viedol Ruské centrum, ktoré je financované štátnym fondom prezidenta Vladimira Putina za účelom šírenia informácií o Rusku.

Odchádzajúci minister Peter Plavčan. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ďalšou kandidátkou SNS sa po Hajdukovi stala bývalá novinárka a exhovorkyňa Paneurópskej vysokej školy Helena Poláková. Ani Poláková, v tom čase nižšia úradníčka na ministerstve, sa na čelo rezortu napokon nepostavila. SNS si vybrala Petra Plavčana, ktorý z Polákovej urobil vedúcu služobného úradu, teda ministrovu pravú ruku.

Teraz Plavčan končí a SNS bude musieť hľadať ministra opäť.

Straník alebo nestraník?

SNS sa v začiatkoch Ficovej vlády pri ministerských nomináciách správala pomerne neštandardne. Namiesto straníckych špičiek rezorty obsadili nestraníci. Ani Plavčan, ani ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a ani minister obrany Peter Gajdoš nie sú členmi SNS.

Práve na ministerstvo obrany pritom strana svojho človeka mala. Podpredseda Anton Hrnko roky v rezorte pracoval, nakoniec sa však uspokojil s postom predsedu parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.

„Myslíte si, že predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť nie je pre mňa dostatočná funkcia? Ja som nechcel byť ministrom, mám na to rôzne dôvody. V strane to vedeli dopredu, ešte predtým, než sme išli do volieb,“ vysvetľoval Hrnko svoje rozhodnutie v rozhovore pre Denník N.

Bývalá nominantka SNS na ministerku školstva Helena Poláková. Foto – Facebook

Je možné, že takáto politika strany bude pokračovať aj naďalej. Predseda SNS Andrej Danko vo svojom vyhlásení v stredu naznačil, že si ľudí, ktorých nominoval ako šéfov ministerstiev, vyberal cielene mimo strany.

„Vždy som hovoril, že nebudem zostavovať vládu na základe straníckych knižiek,“ povedal v stredu Danko. „Vždy som hovoril, že v politike budem veci presadzovať na základe odbornosti, a preto som aj nominoval na jednotlivé ministerstvá odborníkov.“

Danko sa teda môže vrátiť aj k svojim prvým nomináciám. Polákovej výhodou napríklad je, že za rok a pol vo funkcii vedúcej služobného úradu už chod rezortu pozná. Na druhej strane – zároveň bola pri Plavčanovi v čase škandálu s eurofondmi, a to jej môže uškodiť.

Ťažko predvídateľný Danko však môže vyrukovať aj s úplne novým menom.

Školská agenda a politici SNS

K školstvu majú blízko viacerí politici v Slovenskej národnej strany. Danko by sa mohol rozhodnúť nominovať niekoho z nich v prípade, ak by chcel mať rezort pod priamou straníckou kontrolou.

V parlamente sa k školským otázkam najčastejšie vyjadruje podpredsedníčka SNS Eva Smolíková, ktorá je zároveň podpredsedníčkou parlamentného školského výboru. Smolíková sa školstvu venuje aj legislatívne, v januári napríklad navrhla novelu zákona, ktorá má uľahčiť vytváranie spoločných tried pre rôzne učebné odbory na stredných odborných školách.

Smolíková dnes pre Denník N nechcela komentovať situáciu v koalícii, ani nomináciu SNS na čelo rezortu, ktorému sa venuje. „Na všetky otázky včera odpovedal predseda, pán Danko,“ reagovala. „A na meno nového ministra školstva si budete musieť počkať.“

Eva Smolíková. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aj Hrnko má predstavu, čo učiť na dejepise

Keď Fico oznámil, že minister Plavčan musí odísť, okamžite sa na Facebooku začala objavovať fotka podpredsedu strany Antona Hrnka – ako nového ministra. Hrnko sa síce venuje najmä obrane, ale až taký uletený nápad to nie je. Je totiž vyštudovaným historikom a dvadsať rokov (medzi rokmi 1979 až 1999) pracoval v Slovenskej akadémii vied.

Hrnko sa nedávno dostal do sporu s Mostom-Hídom, keď na Facebooku napadol štátneho tajomníka na ministerstve školstva a nominanta Bugárovej strany Petra Krajňáka.

Podpredseda SNS skritizoval sériu stretnutí s učiteľmi, ktoré sa konali pod Krajňákovou záštitou, a mali prispieť k zmene učebných osnov v dejepise a občianskej náuke. Medzi účastníkmi totiž videl „čechoslovakistov“ a Krajňákovi odkázal, že SNS má svoju predstavu, čo sa má učiť na dejepise a občianskej náuke.

V strane majú dvoch aktívnych exministrov školstva

Ak by Danko na ministerstve potreboval osvedčeného straníka, do úvahy by mohol prichádzať aj jeho podpredseda Jaroslav Paška. Bývalý europoslanec sa dnes skôr venuje zahraničným otázkam, no ministrom školstva už raz bol. V rokoch 1993 až 1994, keď bola SNS súčasťou druhej Mečiarovej vlády.

V súčasnej SNS pôsobí ešte jeden exminister školstva. Ján Mikolaj šéfoval rezortu v prvej Ficovej vláde (2006 až 2010), keď na čele národniarov stál Ján Slota.

Nominácia Mikolaja je však dnes málo pravdepodobná, SNS si ho totiž vybrala za svojho kandidáta na župana v Žilinskom kraji.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Eurofondy v školstve

Koaličná kríza

Slovensko

Teraz najčítanejšie