Denník N

Ako funguje továreň na ruských internetových trollov

Téma: Jednotky NATO bojujú spolu s Ukrajincami. Kľúčové slová: Rusko a Ukrajina, ukrajinská politika, Ukrajina, NATO. Úloha: Rozvíriť debatu na 35 mestských internetových fórach. Takéto zadania dostávajú trollovia v Petrohrade.

Petrohradský bloger strávil dva mesiace v továrni na trollov. Tak volajú Internetové výskumné centrum v Petrohrade. V dvanásťhodinových zmenách tam ľudia produkujú proruské internetové diskusné príspevky. Norma je 135 komentárov za zmenu. Plat okolo 40-tisíc rubľov, teda si 650 eur.

Marat Burkhard v rozhovore pre Slobodnú Európu povedal, že do práce sa neprihlásil z politických alebo ideologických dôvodov. Jeho názory sú prozápadné. Chcel len vyskúšať, ako to funguje. To, čo opísal, má znaky Orwellových diel.

Burkharda po prijímacom pohovore, na ktorom mal preukázať schopnosť dobre formulovať a argumentovať, prijali na oddelenie, ktoré malo na starosti internetové fóra radníc po celom Rusku.

Pri pohovore vystupoval tak, aby bolo jasné, že napríklad v konflikte s Ukrajinou stojí na strane Moskvy. Inak by ho nevzali.

Zloduch, Odkaz, Fotka

Na jeho oddelení zamestnávali 20 ľudí. Pracovali v trojiciach. Ich úlohy mali svoje mená: Zloduch, Odkaz a Fotka.

Zloduch vždy vypustil  kritickú alebo provokačnú myšlienku o Rusku, ruskej vláde a podobne. Fotka na neho reagovala nejakou fotografiou, grafom a videom, ktoré boli v rozpore s tým, čo hovoril. Odkaz to potom zaklincoval tým, že uviedol link na článok, ktorý podporil Fotku.

Tieto dialógy potom trojica umiestňovala pod rôznymi vymyslenými menami na fórach od Kaliningradu až po Vladivostok. Dostali päť kľúčových slov a okolo nich sa mala rozvíjať debata.

Slobodná Európa priniesla aj príklad, ako vyzeralo pracovné zadanie pre trojicu:

Téma: Jednotky NATO bojujú spolu s Ukrajincami. Kľúčové slová: Rusko a Ukrajina, ukrajinská politika, Ukrajina, NATO, PMC (súkromná vojenská firma). Úloha: Rozvíriť debatu na 35 mestských internetových fórach.

Čo nasledovalo?

Trollovia v akcii

Troll z iného oddelenia napísal príspevok o tom, ako kyjevská junta klame o tom, že na Ukrajine bojujú aj Rusi, ale neprizná sa, že medzi jej vojakmi sú žoldnieri zo západných krajín.

Troll používa slová ako americké bábky, agenti, a priloží aj video dvoch amerických vojakov v Mariupole. Príspevku sa chytí Zloduch, vystupujúci ako Yana24. Spochybňuje ho, zľahčuje, hovorí, že Rusko viní Ukrajinu z toho, čo samo robí a že je to celé výmysel.

Nastupuje Odkaz. Obviňuje Zloducha z toho, že text ani poriadne nečítal, a pridáva link na ďalší, ktorý má potvrdiť prítomnosť západných jednotiek na Ukrajine. Hovorí, že existujú dôkazy o tom, že západniari sú na Ukrajine, kým tvrdenia o tom, že sú tam Rusi, nikto nepotvrdil faktami. Píše aj to, že „Porošenko nechce mier“.

Pridáva sa Fotka, ktorá poskytne propagačný plagátik a obviní Západ z pokrytectva. Posty sú úderné, manipulatívne, plné otázok. Podľa príkazov musia mať najmenej 200 znakov.

Čím vulgárnejšie, tým lepšie

Burkhardovo oddelenie netrollovalo len o domácich témach. Malo napríklad za úlohu navážať sa aj do amerického prezidenta Baracka Obamu za to, že v Indii vypľul na zem žuvačku.

Zadanie znelo – byť čo najvulgárnejší. Obamu trojica častovala prívlastkami „čierna opica“ a naznačovala, že nemá vôbec žiadnu kultúru.

Burkhard Slobodnej Európe, ktorá ma k dispozícii svedectvá ďalších troch zamestnancov Internetového výskumného centra, povedal, že existuje viacero oddelení rozdelených podľa jazyka aj podľa typu média či sociálnej siete, na ktorú sa útočí.

Trollovia s jazykovými znalosťami zarábajú o polovicu viac. Už aj 650 eur pre ruského trolla je však nadpriemerný zárobok.

Pre peniaze a z presvedčenia

Burkhard si však nemyslí, že to ľudia robia len pre peniaze. Byť zavretý 12 hodín, vymýšľať 135 komentárov za zmenu s minimálnymi prestávkami a pokutou 500 rubľov za najmenšie meškanie, to si vyžaduje aj vieru, že to, čo robia, je správne. Takýchto zamestnancov označil za fanatikov.

Väčšina mladých ľudí v centre je podľa neho politicky negramotná, Putinovi veria.

„Píšeme o tom, o čom nám povedia, aby sme písali. My sa nepýtame a ani nechceme nič vedieť,“ tak opisuje náladu vo fabrike na trollov.

Atmosféra je dusná, pracuje sa pri zatiahnutých závesoch, počas zmeny je zakázané vychádzať z budovy, novinárov sa tam boja.

Za chyby sa prísne trestá. Za dva mesiace, čo tam bloger pracoval, vyhodili viacerých. Problém mal aj on, keď si pomýlil súčasného ukrajinského prezidenta Porošenka s bývalým Janukovyčom.

Manažéri sú podľa jeho dojmu ľudia, ktorí to robia dlho a na svoje pozície sa vypracovali.

Teraz najčítanejšie