Pred 20 rokmi zomrel britpop. Časy, keď v hitparádach aj v novinách bojovali Oasis a Blur (+video)

Nielen hospodársky rast, ale aj silná hudobná scéna vrátila Britom v polovici 90. rokov stratené sebavedomie.

Keď sa Morrissey, frontman kapely The Smiths, v roku 1992 na koncerte zahalil do britskej vlajky, vyvolalo to vlnu kontroverzie. Podľa mnohých len potvrdil svoje rasistické názory. Vlajka bola vo vtedajšej klíme, okrem iného, aj symbolom neonacizmu.

O tri roky neskôr už bolo všetko inak – známy symbol Union Jack ukázal na svojej gitare Noel Gallagher z Oasis, Geri Halliwell zo Spice Girls sa do vlajky obliekla na odovzdávaní cien Brit Awards v roku 1997.

Polovica deväťdesiatych rokov nepriniesla Británii len hospodársky nárast, ale aj vzostup miestnej kultúry a národného povedomia. Čo bolo britské, zrazu bolo skvelé.

Na základe vtedajších úspechov dokonca vznikol nový hudobný žáner, ktorý kraľoval rebríčkom v rokoch 1994 až 1997. Spätne sa však javí skôr ako marketingový produkt.

Od začiatku konca britpopu uplynie 21. augusta dvadsať rokov.

Odpoveď na Cobaina

Začiatok 90. rokov aj na ostrovy priniesol z amerického Seattlu grungeovú vlnu, miestne rebríčky dobyli albumy Nevermind (Nirvana) a Ten (Pearl Jam).

Britská gitarová scéna na príchod americkej hudby nedokázala odpovedať, až sa na scéne objavili kapely ako Blur, Suede, Elastica či Oasis.

V roku 1993 vyšla na obálke magazínu Select fotografia, na ktorej bol líder formácie Suede s podtitulom Yanks go home!.

S britpopom sa spájajú aj úspechy umelca Damiena Hirsta, popularita Spice Girls či princeznej Diany.

Spice Girls – Wannabe:

Briti sa doteraz nostalgicky vracajú ku krásnym časom, ktoré podľa Michaela Hanna z Guardianu odštartovali už na futbalových majstrovstvách sveta v roku 1990. „Vznikol by britpop, keby sme nepostúpili zo skupiny?“ pýta sa.

K úspechu britpopu malo pomôcť aj sebavedomie, ktoré Briti nadobudli vďaka futbalovej reprezentácii. Navyše, Anglicko bolo organizátorom majstrovstiev Európy v roku 1996.

Britská gitarová hudba prerazila aj na Slovensku, možno aj preto, lebo rádiá sa ešte neriadili sofistikovanými prieskumami, ale vkusom svojich dídžejov. Bolo to obdobie, keď svoju najlepšiu hudbu tvorili Richard Müller či I.M.T. Smile.

Bitka o britpop

Symbolom týchto čias sa stala takzvaná Bitka o britpop, ktorá prebiehala medzi dvomi vlajkovými loďami – kapelami Oasis a Blur.

Blur síce mali na konte už dva úspešné albumy, no na výslnie sa dostali až tretím – doska Parklife z roku 1994 obsahovala hity ako Girls & Boys či Parklife.

Čoskoro sa na scéne objavili Oasis, ktorých Definitely Maybe (Live Forever, Slide Away, Cigarettes & Alcohol) sa stal najúspešnejším debutovým albumom v histórii Británie.

Tá ozajstná bitka sa však začala o rok neskôr. Frontmani kapiel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |