Denník N

Ombudsmanka: Nečakala som, že v roku 2017 ešte môže dúhová vlajka vzbudiť také kontroverzie

Ombudsmanka Mária Patakyová v roku 2017 na Pride zožala najväčší potlesk. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ombudsmanka Mária Patakyová v roku 2017 na Pride zožala najväčší potlesk. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenská republika je v situácii, keď nerešpektuje práva párov rovnakého pohlavia, povedala počas svojho prejavu na Dúhovom PRIDE ombudsmanka Mária Patakyová. Po prejave odpovedala na otázky asi desiatke novinárov a následne aj na otázky Denníka N.

Pán Danko žiada zvesiť dúhovú vlajku. Kedy sa to stane?

Vlajka bude zvesená po PRIDE, presne tak, ako to bolo od začiatku naplánované.

Čo hovoríte na reakciu SNS, ktorá kritizovala, že podporíte Dúhový PRIDE, aj to, že ste vyvesili vlajku na úrade?

Skutočne to nebudem a nemôžem komentovať, ak mám byť podľa ústavy nezávislá a nestranná. Ak to berú tak, že som ich oklamala a sklamala, osobne mi je to veľmi ľúto. Ale prihlásenie sa k európskym hodnotám, ktoré zaznievajú od začiatku mojej kandidatúry, bolo očakávateľné.

Mrzí vás, že ste sa stali predmetom koaličnej krízy?

Mrzí ma to preto, lebo som pred nástupom do úradu a aj pri predstavovaní svojich priorít hovorila, že nechcem rozdeľovať, ale spájať. A to, čo sa stalo, je úplne pravý opak toho, s čím som do funkcie vstupovala. Toto poznanie je pre mňa veľmi bolestivé. Ale moje vnímanie nestrannosti a nezávislosti ma k inému riešeniu nepustí.

S čím ste teda vstupovali do funkcie?

S plnou vážnosťou som pristúpila k odkazu pána predsedu Národnej rady pri verejnom prejave počas mojej inaugurácie ohľadom dúhovej vlaky, že nemá byť umiestnená na budove úradu. A práve preto som neumiestnila vlajku na priečelie, ale na okno kancelárie, lebo tak je to obvyklé aj v prípade iných dúhových pochodov, ktoré sa uskutočňujú.

Prečo ste podporili PRIDE?

Prehliadanie faktickej existencie párov rovnakého pohlavia nezodpovedá interpretáciám európskeho dohovoru v judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. To je základ, pre ktorý som to bez ohľadu na vnútorné pnutie, ktoré pociťujem, aj s ohľadom na reakciu väčšinovej spoločnosti, považovala za svoju povinnosť. Chcela som na to upozorniť slovenskú spoločnosť.

Čo by pomohlo tomu, aby sa práva LGBT ľudí neporušovali?

Ja na to môžem upozorňovať. A ostatné už potom závisí od postoja racionálneho zákonodarcu, ktorý pri plnom rešpektovaní zvrchovanosti Slovenskej republiky ako demokratického právneho štátu zvolí riešenie, ktoré poslanci v zákonodarnom zbore budú s ohľadom na situáciu v spoločnosti považovať za správne a vyhovujúce. Toto je jednoznačný odkaz, ktorý vyplýva aj zo štrasburskej judikatúry. Že ak sudcovia tieto otázky neriešia, majú ich riešiť členovia poslaneckých zborov, ktorí majú najlepšie poznať situáciu v jednotlivých členských štátoch.

Komunikujete s pani Žitňanskou o nejakých zmenách?

S pani ministerkou som sa stretla dvakrát pri príležitosti kladenia vencov pri pripomienke rómskeho holokaustu.

Očakávali ste, že v roku 2017 môže ešte dúhová vlajka vzbudiť také kontroverzie?

Nie. Pri plnom rešpektovaní našich štátnych symbolov a symbolov Európskej únie som takúto reakciu nečakala. O to viac, že mi pri skladaní sľubu bolo kladené na srdce, aby som bola schopná upozorňovať na problémy, ktoré sa v oblasti ľudských práv a slobôd vyskytujú.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Máte pocit, že SNS svojimi vyjadreniami vstupuje do toho, ako máte viesť úrad, a zasahuje do vašich právomocí?

Keby som mala tie odkazy, ktoré boli odkomunikované, brať ako pokyny, tak áno. Ja ich z titulu svojej funkcie, samozrejme, musím vnímať a aj ich beriem s plnou vážnosťou. Ale vyhodnotiť ich potom musím vnútorne sama a musia prejsť testom môjho nastavenia nezávislosti a nestrannosti.

Podporíte Dúhový PRIDE aj o rok?

Bola by som veľmi šťastná, keby som už nemusela. Ale neviem, či sa táto situácia v priebehu dvanástich mesiacov zmení.

Zvažovali ste, že by ste po stanovisku SNS stiahli podporu pochodu?

Cítim to tak, že ak by som stiahla svoju podporu PRIDE, ktorá sa zrodila po hlbokých a vážnych úvahách, tak by som zradila svoju funkciu a jej nezávislý a nestranný výkon. Týmto smerom sa už preto moje úvahy nemohli rozvíjať. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Dúhový Pride

Teraz najčítanejšie