Denník N

Päť posolstiev Roberta Fica, ktoré teraz dookola opakuje: Sulík v bare, Kaliňák je besnenie

Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nemusíte to hľadať inde: Sulík je vymetač barov, vláda nie je dokonalá, no nemá alternatívu, Slovensko treba dostať do jadra EÚ, premiér to myslí s korupciou vážne, ale pri Kaliňákovi „besnili“ médiá.

Robert Fico je v politike štvrťstoročie a za ten čas sa naučil, ako nechať svoje myšlienky, posolstvá a bonmoty vyznieť. A tak niektoré vety opakuje dookola. V ľahkých obmenách, ale vždy a všade, aby ich vplyv znásobil.

Za posledný týždeň vystúpil na niekoľkých brífingoch, nahral jedno video na Facebook a dal tri rozhovory (denníkom Plus jeden deň, Nový Čas a Pravda).

Pri každej z týchto príležitostí vytiahol niekoľko fráz. Prinášame vám ich pokope na jednom mieste, aby ste ich nemuseli hľadať inde.

Richard Sulík. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Sulík je vymetač barov, Hlina ako Bátorička

Asi najviac pozornosti premiér venoval šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi, dokonca mu v nedeľu nahral osobitné video na Facebook. Na videu a v každom rozhovore o Sulíkovi hovoril ako o vymetačovi bruselských barov.

„Namiesto toho, aby bol doma, robil normálnu opozičnú politiku, tak sa váľa po bruselských baroch a prichádza na Slovensko len vtedy, keď cíti pach politickej krvi,“ odkázal Sulíkovi na videu.

Zakaždým pripojil aj odkaz ostatným opozičným lídrom: „Nemôžem dovoliť, aby vymetač bruselských barov Sulík, polomafián Kollár, poloblázon Matovič a k tomu ešte Hlina, ktorý sa nechal zamurovať ako Bátorička, rozhodovali o tom, čo s touto krajinou.“ (Nový Čas)

Pri výrokoch na adresu opozície si Fico len málokedy dovolil trošku improvizácie. Väčšinou to boli len drobnosti. V Pravde nebol Sulík vymetačom, ale „šampiónom“ bruselských barov, v denníku Plus jeden deň by si podľa Fica na Matovičovi „sedem psychiatrov urobilo profesúru“.

Vo videu na Facebooku zasa Boris Kollár nebol polomafiánom, ale človek so životopisom, „za ktorý by sa ani Lucky Luciano nemusel hanbiť“. Lucky Luciano bol americkým gangsterom pôvodom z Talianska, ktorý stál na čele newyorskej mafie a neskôr organizoval obchod s heroínom.

Ale napríklad zamurovaný Hlina bol pripodobnený k Bátoričke vždy. Fico odkazoval na protest súčasného predsedu KDH pred pobočkou nebankovej spoločnosti Pôžičkáreň, ktorej pred dvomi rokmi zamuroval vchod na bratislavskej Obchodnej ulici. Hlinu vtedy zadržali policajti.

2. Vláda nemá alternatívu, aj keď nie je dokonalá

Týmto vytrvalým častovaním opozície a vymyslenými prívlastkami chcel premiér Fico ukázať predovšetkým to, že súčasná vládna koalícia nemá alternatívu a predčasné voľby by nič nevyriešili.

„Táto vláda nemá alternatívu. Viete, čo nás čaká. Sú tu geopolitické pohyby, ktoré tu boli v deväťdesiatych rokoch. Vláda musí fungovať,“ povedal pre Plus jeden deň. „Bol by som rád, keby si každý novinár a každý opozičný politik položil ruku na srdce a odpovedal, či je dnes možné zostaviť vládu inak,“ pýtal sa zasa v Pravde.

Novinkou však bol odkaz, ktorý v nedeľu pridal do videa, kde hneď na dvoch miestach priznal, že jeho vláda nie je dokonalá.

„Ja netvrdím, že moja vláda je perfektná, ale prosím každého, kto uvažuje o budúcnosti Slovenska, aby bral na vedomie, kam by tento chlap (Sulík, pozn. redakcie) dotiahol Slovensko, ak by mal k dispozícii zahraničnú politiku,“ varoval premiér pred lídrom SaS.

„Slovensko nemá inú alternatívu, ako je táto vláda. Opakujem ešte raz, nie je to dokonalá vláda. Ale je to vláda, ktorá má úspechy, ekonomické a finančné, je medzinárodne akceptovaná, a je to vláda, ktorá presne vie, čo so Slovenskom,“ zopakoval vo videu o minútu.

Video: Fico obracia vládnu krízu proti opozícii

3. Chceme byť v jadre EÚ, nemôžeme riskovať

Čo presne táto vláda so Slovenskom chce? Premiér sa aj tento týždeň pasoval za garanta jednoznačne proeurópskeho smerovania Slovenska. Aj toto posolstvo kombinoval s kritikou Sulíka a odmietnutím predčasných volieb.

„My si nemôžeme teraz dovoliť, keď bojujeme o jadro Európskej únie, urobiť kroky, ktoré by nás od tohto jadra odpútali. Aj preto hovorím, že neexistuje alternatíva,“ zastrájal sa v Plus jeden deň.

„Pretože ak predseda najsilnejšej opozičnej strany hovorí, že jadro je nezmysel, tak kam by to Slovensko potiahol on, keby mohol? Pre neho je Francúzsko a Nemecko nejaká okresná liga. Pre mňa nie.“

Jadro EÚ premiér vytiahol aj v Novom čase: „Nemôžem si dovoliť, aby Slovensko bolo ohrozené v boji o jadro Európskej únie a kto má zabojovať ak nie my, SNS a Béla Bugár? Absolútna väčšina občanov chce ísť do jadra EÚ.“

A samozrejme aj v Pravde: „Neviem si totiž predstaviť, že by Slovensko nemalo byť pripravené na vážne rozhodnutia, pred ktoré nás postaví Nemecko a Francúzsko. Hovorím o rozhodnutiach, ktoré sa týkajú jadra EÚ. Urobili by sme ako krajina hrubú chybu, keby sme sa teraz začali venovať len vnútropolitickým veciam.“

Minuloročný protest pred Bonaparte. Foto N – Tomáš Benedikovič

4. Bojujem proti korupcii a chcem byť dôveryhodný

Premiér v posledných dňoch niekoľkokrát vysvetľoval, prečo predbehol Andreja Danka a vyzval ministra školstva Petra Plavčana k odchodu sám. Plavčan musel skončiť na svojom poste pre škandál s rozdeľovaním eurofondov na vedu.

Fico novinárom odpovedal, že ak by to nespravil, ľudia by neuverili jeho deklarovanému boju proti korupcii. Premiér v posledných mesiacoch o korupcii hovoril veľa, dokonca si v marci na úrad vlády zavolal protikorupčné mimovládky, na ktoré celé roky útočil.

„Bol som už presvedčený, že miera dôveryhodnosti, pokiaľ hovoríme o boji proti korupcii, je pre mňa taká dôležitá, že každý boží deň, keď by sme odkladali toto rozhodnutie, na ktorom sme boli tak-či tak dohodnutí, by len poškodzovalo vládu,“ vysvetľoval denníku Plus jeden deň.

Okrem toho sa v týchto istých novinách zdôveril, že „v poslednom čase investoval obrovskú mieru energie do boja proti korupcii.“

Podobný jazyk volil aj v Pravde, kde tiež vysvetľoval svoj rázny krok voči Plavčanovi. „Tu sa hrá teraz o niečo iné. Či to naozaj myslíme na Slovensku vážne s bojom proti korupcii a netransparentnému správaniu sa.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

5. Kaliňák je len besnenie médií

Po takomto volaní po transparentnosti a dôveryhodnosti prišli logické otázky na ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Na ne bol premiér pripravený a viackrát zopakoval, že v jeho prípade išlo len o „besnenie médií“.

„Kaliňák a to, čo sa dialo okolo neho, bolo besnenie médií. Bol som veľmi detailne informovaný o tomto prípade, ktorý bol zneužitý voči nemu,“ vyhlásil Fico v denníku Plus jeden deň.

„Besnenie okolo Roberta Kaliňáka skončilo tak, že koaliční partneri videli papiere, ktoré predložil minister a konštatovali, že nenašli žiaden problém. Kaliňák má moju dôveru a takáto požiadavka nebola ani na stole,“ povedal zasa v Novom Čase.

Podobne si zastal aj ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, ktorého niektorí ľudia v SNS kritizovali pre dianie v zariadení Čistý deň.

„Keď sa pozriem na klesajúcu nezamestnanosť, či ďalšie faktory, tak je najúspešnejší minister práce v histórii. A čo je zle na tom, že sa snažil čo najobjektívnejšie posúdiť situáciu v zariadení pre drogovo závislých?“ pýtal sa Fico novinárov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koaličná kríza

Slovensko

Teraz najčítanejšie