Ivan Mikloš: Fico je taký Európan, aký bol komunista

Fico nie je úprimný a Sulík je dezorientovaný. Pravdu nemá ani jeden.

Autor je bývalý podpredseda vlády
a minister financií vo vládach Mikuláša Dzurindu,
poradca ukrajinskej vlády

Zdá sa, že z Fica sa stal najväčší Európan na Slovensku a v blízkom okolí. Aspoň podľa toho, ako často a ako vehementne sa hlási k príslušnosti Slovenska k budúcemu jadru EÚ, a ako ostro kritizuje všetkých, ktorí tento názor nezdieľajú. V prvom rade, samozrejme, lídra dnešnej slovenskej opozície Sulíka.

Aj keď Ficova pozícia v tejto oblasti je mi bližšia ako názory dezorientovaného Sulíka, nedá mi k tejto téme nedodať aj zopár ďalších poznámok.

Po prvé, Fico nikdy nebol, nie je a ani nebude presvedčeným Európanom, rovnako ako nebol nikdy presvedčeným komunistom a nebol a ani dnes nie je presvedčeným sociálnym demokratom. Fico je výnimočne schopný politický technológ, ktorému ide predovšetkým o moc, vplyv a peniaze (a dnes už aj beztrestnosť), a ktorý využije každú príležitosť na to, aby sa pri moci udržal čo najdlhšie.

V roku 2004, v čase nášho vstupu do Únie, oblepil Slovensko bilbordmi, na ktorých strašil, že do nej vstupujeme s holými zadkami a že budeme mať vysoké európske ceny a nízke slovenské platy. Keď sa o dva roky neskôr stal prvýkrát premiérom, o pokračovaní v procese vstupu do eurozóny ho presvedčila až padajúca koruna, ktorá tak reagovala na jeho veľmi zdržanlivý až negatívny postoj k prijatiu eura a na možné ohrozenie reforiem Dzurindových vlád.

Potom vládol a stále vládne spôsobom, ktorý má s

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Koaličná kríza

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |