Denník N

Fico sa za zlepenec vysmieval Dzurindovi aj Radičovej, teraz mu Danko hrozí zhodením vlády

Robert Fico zapaľoval vatru zvrchovanosti aj v roku 2008 v Bánove v okrese Nové Zámky. foto - tasr
Robert Fico zapaľoval vatru zvrchovanosti aj v roku 2008 v Bánove v okrese Nové Zámky. foto – tasr

Predseda Smeru sa roky vysmieval z vlád Ivety Radičovej a Mikuláša Dzurindu, ktorí vládli v štvorkoalíciách. O stabilnej vláde hovoril keď sa mu rozpadol prvý koaličný partner a tvári sa, že ju má, aj keď SNS vypovedala koaličnú zmluvu.

Výroky Roberta Fica o zlepencoch a nestabilných koalíciách sa obracajú proti nemu. Andrej Danko mu teraz dokonca cez médiá odkázal, že sa môže pripraviť aj na pád vlády.

Ak sa v stredu zíde kabinet bez ministrov SNS, môže to znamenať koniec koalície Smer, SNS a Most-Híd, odkázal Danko cez Plus jeden deň. 

Večer ministrom úrad vlády oznámil, že v stredu sa bude rokovať „per rollam“, teda písomne formou obežníka. Ministri spolu fyzicky nezasadnú v budove úradu vlády, ale materiál, o ktorom mali rokovať, im doručia, oni ho schvália a potom sa vráti naspäť na úrad vlády. Vláda takto rokuje výnimočne pri mimoriadnych situáciách, keď sa ministri nevedia fyzicky zísť a treba niečo súrne schváliť. Fico tak čiastočne ustúpil Dankovi.

Dali sme dohromady zopár starších citátov Roberta Fica a pridali komentár, ktorý ich zasadzuje do kontextu a aj vypovedá, ako sedia na súčasnú vládnu krízu.

Boh nás ochraňuj pred zlepencom

„Pán Boh ochraňuj túto krajinu, keby sme mali zlepenec. Vôbec si neviem predstaviť, akú by mali schopnosť prijímať vážne rozhodnutia, ktoré sme my na seba zobrali, rozhodnutia, ktoré sú pre Slovensko životne dôležité.“

Robert Fico 8. marca 2013

V roku 2013 vládol Smer sám, aj Ficovi však muselo byť jasné, že rok pred tým dosiahol výnimočný volebný výsledok a už ho zrejme nikdy nezopakuje.

 

„Boli by sme radi, keby sa nám podarilo byť súčasťou veľmi stabilnej koalície. Uprednostňujem veľmi stabilnú koalíciu. Zlepenec bola úplná katastrofa.“

Robert Fico 2. 12. 2015

V roku 2015 už premiér hovoril o dvojkoalícii a zvykol ako možných partnerov menovať „štandardné strany“ KDH a Most-Híd.

 

Berieme SNS, zbohom Sieť

„Základným predpokladom vzniku takejto stabilnej vlády je spolupráca strany Smer-sociálna demokracia a Slovenská národná strana. V tomto máme s pánom predsedom zhodu.“

Robert Fico 9. marca 2016

Fico sa ešte týždeň pred uzavretím koaličnej dohody so SNS, Mostom a Sieťou snažil v médiách presviedčať, že tlačí hlavne na Andreja Danka. Ako sa neskôr ukázalo, dohoda štyroch strán bola nečakane rýchla a SNS ani do inej koalície nechcela.

 

„Pracujeme na tom, aby vzťahy v koalícii boli veľmi korektné. Je tu historický kompromis najmä medzi SNS a Mostom-Hídom, čo je v zahraničí ostro sledované. Doteraz sa nikomu nepodarilo zostaviť vládu tak, aby takéto dve strany boli vo vnútri. Krajina ide ekonomicky dobre, máme dobré čísla, sme zastabilizovaní politicky, ekonomicky aj sociálne.“

Robert Fico 10. júla 2016

O stabilite Fico hovoril aj v čase, keď mala Sieť vnútrostranícke problémy a bola pred rozpadom.

 

„Slovensku sa darí. Slovensko šliape, ekonomicky, finančne, medzinárodne je krajina, ktorá má čo ponúknuť. Ak k tomu ešte pridáme elementárnu mieru politickej stability, som presvedčený, že Slovensko má na to, aby sa približovalo výrazným tempom k priemernej životnej úrovni EÚ.“

Robert Fico 19. septembra 2016

O „elementárnej miere politickej stability“ hovoril predseda vlády v čase, keď Sieť opustila prakticky celý poslanecký klub. Vládu podporovali bývalí poslanci strany Radoslava Procházku, ktorí prešli do klubu Mosta-Hídu a postupne sa k nej pridali traja bývalí poslanci Sme rodina Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. Šimkovičová, ktorá zvykne hlasovať za vládne návrhy, sa netají svojimi homofóbnymi a xenofóbnymi názormi.

 

Hrádza proti fašizmu

„Najlepšou takou hrádzou proti extrémizmu a fašizmu je úspešná a stabilná vláda. Jednoducho, keď ľudia dôverujú v štruktúry štátu a keď vidia, že veci fungujú. A potom prichádza možno niekedy aj nejaká miera nedôvery voči vládnym politikom.“

Robert Fico 28. januára 2017 pre RTVS

Keď v januári tohto roku SNS zasiahla kauza kapitán, Andrej Danko sa obul do vtedajšieho šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka. V koalícii sa prvýkrát objavili reči o predčasných voľbách.

 

Táto vláda je stabilná

„Mne záleží na stabilite tejto vlády a táto vláda je stabilná.”

Robert Fico 6. júla 2017

Premiér sa snažil vysvetliť „nedorozumenie“ medzi protokolom Úradu vlády a parlamentu, pre ktorý nepozvali Andreja Danka na cyrilometodské slávnosti na Devín. SNS vtedy zakázala svojim ministrom ísť na vládu.

 

„Predsedovia vládnych strán vyjadrujú znepokojenie nad skutočnosťou, že médiá uverejňujú narastajúci počet nepravdivých a polopravdivých informácií s cieľom vytvárať za každú cenu napätie v spoločnosti a útočiť na stabilitu vlády.“

Z vyhlásenia predsedov Smeru, SNS a Mosta z 15. augusta 2017

Ani takmer týždeň po vyhlásení, kde sa písalo o stabilite vlády, nie je jasné, kedy sa vládna kríza skončí. SNS sa opäť rozhodla neposlať na vládu svojich ministrov a Andrej Danko komunikuje s Ficom a Bugárom cez SMS.

Koaličná kríza

Slovensko

Teraz najčítanejšie