Denník N

Kotleba váha ako kedysi Mečiar a Fico

Marian Kotleba na tlačovej konferencii 28. júla 2017. Foto N – Tomáš Benedikovič
Marian Kotleba na tlačovej konferencii 28. júla 2017. Foto N – Tomáš Benedikovič

Možno sa príliš sústreďujeme na Bystricu, kým Kotleba chce prekvapiť inde.

Už v júnovom prieskume Focusu to pre znovuzvolenie Mariána Kotlebu za bystrického župana vyzeralo slabo. Po dvoch mesiacoch je ešte pravdepodobnejšie, že v novembri na župe dovládne.

Trojica jeho hlavných súperov – Lunter, Klus, Mičev – má dohromady stále blízko k päťdesiatim percentám a líder tejto trojice Lunter si o desatinu polepšil (na 21,8 percenta). Ešte zaujímavejšie je, ako klesli percentá Kotlebovi: z 26 na 21 percent je prepad bezmála o pätinu. Aj keď pripustíme, že Kotleba je stále politikom volebných prekvapení, prípadný úspech v Bystrici je v tejto chvíli taký vzdialený, že Kotleba je zrelý na prekvapenie iného druhu.

Veď ako dlho už váha s ohlásením kandidatúry. Do 4. septembra mu ešte zostáva niekoľko dní, no ak ich nevyužije na vyplnenie prihlášky, bude to mať svoju historickú i praktickú logiku. Pamätáme si na prezidentské voľby s Ficom či Mečiarom. Aj oni boli pre časť spoločnosti stelesnením zla, tiež sa proti nim spájali súperi a tiež dlho váhali s oficiálnou kandidatúrou. A keď napokon kandidovali, prehrali.

Možno sa všetci až príliš pozorne pozeráme na Banskú Bystricu, hoci Kotleba chystá prekvapenie skôr v Nitre či v Prešove a vlastnú kandidatúru doma vzdá. On sám predsa zostane aj po župných voľbách poslancom parlamentu, stále bude lídrom, ktorý je na očiach, a svojim voličom je pripravený kedykoľvek klamať o svojich motívoch nekandidovať. Prísť o Bystricu bude preňho nepríjemné, ale bude tu imidžový efekt: nekandidovať rovná sa nebyť porazený.

Kotlebovo váhanie neprospieva ani jeho súperom. Riziko, že sa Lunter, Klus a Mičev nezhodnú, kto z nich je vlastne prvým proti Kotlebovi, od júna mierne stúplo. Lunter nepodpísal Klusovi a Mičevovi memorandum, Klus verejne spochybnil najdôveryhodnejší prieskum na trhu. Ak Kotleba ešte má dôvod čakať, či to predsa len neskúsiť, je to práve pre chaos či znechutenie, ktoré ešte môžu sálať z jeho súperov.

Z Bratislavy sa teraz javí, že Stanislav Mičev a Martin Klus by sa hneď dnes mohli poďakovať za dôveru a poprosiť priaznivcov, aby odteraz v mene spoločného víťazstva verili Lunterovi. Kotleba by viac nemal prečo váhať. No do 4. septembra je ešte ďaleko a v Bystrici to možno vidia tak, že súperiť sa nakoniec nebude s Kotlebom, ale medzi sebou.

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie