Denník N

Veda očkuje proti chorobám aj nepravdivým tvrdeniam

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Ak ste zaočkovaní, neznamená to, že ste navždy imúnni, pretože očkovaním podmienená imunita proti určitým chorobám sa rokmi stráca a očkovanie treba opakovať.

Autor je vedec

Očkovať či neočkovať? Túto otázku mi kladú mnohí cestovatelia, kamaráti a známi, ktorí sa stali čerstvými rodičmi. Sú zmätení, pretože na internete koluje veľké množstvo protichodných informácií. Ukážem vám, ako sa v nich zorientovať.

Na príklade aktuálneho úspechu novej stratégie očkovania vám ukážem, ako sa ľudstvo takmer zbavilo obrny, infekčnej vírusovej paralyzujúcej choroby.

O zisteniach nedávno informovali v článku, ktorý vyšiel v prestížnom vedeckom časopise Nature. Štúdia vyzdvihuje pôvodnú prácu publikovanú v prestížnom medicínskom časopise The Lancet Global Health.

Zvýšili zaočkovanosť v troch krajinách

Autori zvýšili zaočkovanosť proti obrne vzdelávaním miestnych komunít v Pakistane, Afganistane a Nigérii.

Očkovanie proti obrne v Pakistane pokrýva len 72 percent populácie. Autori klinickej štúdie porovnali účinnosť troch rôznych prístupov aplikácie očkovania proti obrne v troch oblastiach s vysokou nákazlivosťou obrny. V každej oblasti otestovali približne 30-tisíc detí predškolského veku (do 5 rokov).

V prvej skupine deti dostávali iba ústnu vakcínu, ktorá je bezbolestná, jednoducho aplikovateľná a dlhodobo sa používa v poľných podmienkach, no je menej účinná.

Druhej skupine ponúkli integrovaný zdravotnícky balík pozostávajúci zo vzdelávacích materiálov pre komunitu, z orálnej vakcíny a výživových doplnkov dostupných na zdravotníckych základniach.

Tretej skupine ponúkli to isté, ale pridali možnosť injekčnej vakcinácie, ktorá je účinnejšia, ale ťažšie aplikovateľná v teréne.

Vedci zistili, že integrovaný zdravotnícky balík zvýšil akceptovateľnosť očkovania komunity v druhej skupine o 6,6 percenta a v tretej skupine o 8,5 percenta v porovnaní s prvou skupinou. Najúčinnejší prístup komunitu vzdelával najviac a pomáhal jej pochopiť súvislosti očkovania.

Štúdia trvala od júna 2013 do mája 2014, ale neskôr sa jej integračný prístup rozšíril do ďalších konfliktom zmietaných oblastí Pakistanu. V týchto oblastiach sa situácia zlepšila za posledné tri roky aj vďaka zvýšeniu bezpečnosti zdravotníckych tímov, ktoré očkujú. Najväčšou výzvou tak ostávajú pohraničné oblasti medzi Pakistanom a Afganistanom, čo sú posledné dve miesta na Zemi, kde sa ešte stále zaznamenáva voľné šírenie divého vírusu obrny.

Ak sa ľudia nechajú presvedčiť faktmi v biednych podmienkach krajín zmietaných ozbrojenými konfliktmi a pomáha im to, prečo sa my v Európe a rozvinutom svete bránime očkovaniu?

Ako sa máme zachovať, keď sa na nás valia emocionálne vlny odporcov očkovania alebo politikov, ktorí sa vás snažia zmiasť silnými apelmi na city?

Odpoveď sa ukrýva práve v otázkach

Môžeme sa inšpirovať antickým filozofom Sokratom, ktorý je považovaný za zakladateľa západnej filozofie, a tá je zase považovaná za matku všetkých vied.

Sokratova mama bola pôrodná babica a pomáhala deťom na svet. Sokrates svojimi otázkami pomáhal ľuďom „porodiť“ správny úsudok. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Povinné očkovanie

Teraz najčítanejšie